באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

כשהתינוק חולה - איך להתמודד עם צינון ונזלת אצל תינוקות

מחלות אינן דבר נעים, כל שכן כשהחולה הוא תינוק זעיר. בכדי להתמודד עם מחלות החורף, מובאות בפניכם המלצות ארגון רופאי הילדים האמריקאי לטיפול בנזלת ובצינון אצל תינוקות.

בתרגום: דנה רוטמן

המאמר מתאים לגילאים 
סביר כי במהלך הקריירה שלכם כהורים, תתקלו בצינון יותר מאשר בכל מחלה אחרת.
בשנתיים הראשונות לחייהם, יחלו רוב הילדים 8 עד 10 פעמים. אם הילד נמצא במסגרת חינוכית כלשהיא, או שבבית חיים גם ילדים גדולים, סביר כי מספר הפעמים בהן יחלה יהיה גבוה יותר. זאת, משום שצינון הוא מחלה מדבקת המתפשטת בקלות בקרב ילדים הנמצאים בקרבת ילדים אחרים. למרבה המזל, רוב מחלות הצינון נעלמות בלא התערבות ואינן מתדרדרות לכדי מחלה קשה יותר.

הצטננות נגרמת על ידי נגיפים. עיטוש או שיעול עשויים להעביר נגיפים ישירות מאדם אחד לאחר. נגיפים עשויים להיות מועברים גם בצורה לא ישירה בדרכים הבאות:
1. אדם או ילד מצונן עשוי להעביר נגיפים לכפות ידיו, כשהוא מגן על עצמו בעת התעטשות או שיעול.
2. לאחר מכן יגע בידו של אדם אחר.
3. האדם הבריא, אליו הועבר הוירוס במגע, נוגע בחלקי גופו החשופים, כדוגמת רירית האף או הפה. במקומות אלה יכולים הנגיפים להתרבות בקלות, ולגרום לצינון.
4. מעגל הדבקה זו חוזר על עצמו כשהנגיף מועבר מהחולה לאדם בריא וכן הלאה וכן הלאה.

אם ילדך בן 3 חודשים או פחות מכך, הדרך הטובה ביותר להמנע מהדבקות בצינון היא להפריד בין הילד לבין אחרים החולים בצינון. הדבר חשוב במיוחד בחודשי החורף כאשר נגיפים רבים הגורמים להצטננות נמצאים בחלל האויר. נגיף הגורם לצינון קל באדם בוגר או בילד גדול, עשוי לגרום למחלה קשה יותר אצל תינוקות.

אף כי לרוב אין צורך בביקור אצל הרופא כשהילד מצטנן, הכללים שונים כשמדובר בתינוקות בני פחות משלושה חודשים. במקרה כזה יש להוועץ ברופא מיד כשמתגלים סימני המחלה. אצל תינוקות קטנים סימני המחלה עלולים להיות מטעים, והצטננויות עלולות להתפתח לכדי מחלות קשות יותר דוגמת ברונכיוליטיס, דלקת ריאות או שעלת.

עליך להתקשר לרופא במקרים הבאים:
התפתחות שיעול טורדני
אבדן תיאבון, עד כדי סירוב לאכול מספר ארוחות
עליית החום. כשהתינוק בן פחות משלושה חודשים, וחומו עולה מעבר ל-38 מעלות יש לפנות לרופא באופן מיידי.
עצבנות חריגה.
ישנוניות או אפאטיות.

למרבה הצער, אין תרופה לצינון. אנטיביוטיקה, המשמשת לטיפול בחיידקים, אינה משפיעה כלל על נגיפים. כך שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם צינון היא להקל ככל האפשר על הילד החולה. יש לוודא כי הוא נהנה ממנוחה רבה ושתיה מרובה. תרופות להורדת החום מומלצות במקרה של עליית חום. יחד עם זאת, יש לוודא עם הרופא לפני השימוש כי הן מתאימות לגיל הילד ולמצבו.

אם לילד יש קשיים ביניקה בגלל הגודש בחלל האף והפה, ניתן לשאוב את הנזלת מאפו לפני כל יניקה בעזרת מכשיר מיוחד. זכרו ללחוץ ראשית על החלק הרחב של מכשיר היניקה ורק לאחרי מכן להכניסו לנחיר ולשחרר את הלחיצה על החלק הרחב. פעולת היניקה העדינה תביא לניקוי הנזלת מאפו ותקל על האפשרות לנשום ולאכול בו זמנית. ככל שהילד גדל הוא עשוי להתנגד לשאיבת הנזלת מאפו, ולכן שיטה זו יעילה במיוחד בתינוקות בני פחות מ-6 חודשים.

אם ההפרשות מאפו של התינוק סמיכות במיוחד, רופא הילדים שלכם עשוי להמליץ לדלל אותן בעזרת טיפות מי מלח לאף. בעזרת טפטפת שנשטפה היטב במים וסבון, מטפטפים שתי טיפות מי מלח לכל נחיר כרבע שעה עד עשרים דקות לפני ההאכלה, ומיד לאחר מכן מקנחים את אפו של הילד. אין להשתמש בטיפות הכוללות חומרים תרופתיים, מאחר ואלה עשויים להספג בכמויות גדולות בגופם של תינוקות. יש לעשות שימוש בטיפות המכילות רק מי מלח.

כשילדכם מצונן או חולה בזיהום של דרכי הנשימה העליונות, ניתן לעשות שימוש במכשיר אדים קרים בחדרו. שימוש במכשיר כזה עשוי לדלל את הנזלת ולהקל על נשימתו. רצוי להציב את מכשיר האדים קרוב למיטת הילד, בכדי שיהיה חשוף למלוא הלחות הנודפת מהמכשיר. הקפידו לנקות ולייבש את מכשיר האדים היטב בין שימוש לשימוש, בכדי למנוע עובש וזיהום בבקטריות.
מכשירי אדים חמים אינם מומלצים מאחר והמים החמים בהם עלולים לגרום לכוויות.המידע מובא מאתר איגוד רופאי הילדים האמריקאי
© כל הזכויות שמורות