באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

הפעלות לימי הולדת

במאמר זה תמצאו רעיונות למשחקים קלים לימי הולדת, שאפשר בקלות להתאים לכל נושא שתבחרו, על ידי התאמת הסיפור והאביזרים.

בעריכת: סנדלית

המאמר מתאים לכל הגילאים


משחקים והפעלות


להכין שני ארגזים גדולים מלאים בתחפושות. לבחור שני סיפורים שכולם מכירים (לדוגמא: מיץ פטל). לחלק לשתי קבוצות ולהטיל על כל קבוצה לבחור סיפור ולהמחיז אותו. יש להם עשרים דקות להתכונן, ואז כל קבוצה מציגה לשניה כ-10 דקות. לא מלכלך בכלל ומתאים למגוון גילאים.

המחזת סיפורים: ברכבת יושבת ארנבת. , סיפור על הכובען (אפשר לעשות עם זה משחק נהדר של חיקויים..), תירס חם , אליעזר והגזר , מכתבים מפליקס (אפשר להביא את פליקס גם לאתרים אחרים שהוא לא ביקר בספרים..)

להכין עבודת יצירה על קרטון ומאחור להדביק מגנט, כך שניתן אחר כך לתלות על המקרר. חומרי העבודה ככל העולה על רוחך, נגזרות סול, נוצות, נייר קרפ, פרגמט,פקקים,טושים.

ה"חבילה הגיעה" הפתעה עטופה בהמון ניירות, מעבירים מאחר לשני וכשהמוזיקה מפסיקה פותחים נייר עיתון אחד (עם/בלי משימה) ומוסר לאחר, עד שמגיעים להפתעה. או שהאחרון מקבל את המתנה או שחתן/כלת היומולדת מחלקים לכולם.

מחרוזות מפסטה - חוטי ניילון גזורים, פסטות חלולות בצורות ובצבעים שונים - משחילים וקושרים בתור זר/מחרוזות.

פיצוץ בלונים - שוס היסטרי. נותנים ל-2 ילדים בלון, ומבקשים מהם לפוצץ אותו (באמצעות הבטן, הגב, ישיבה על הבלון, הרגל וכד'). אפשר גם לקשור בלון למכנס של ההורה, וכל הילדים רצים אחריו ומנסים לפוצץ את הבלון בדריכה עליו.

מכניסים ממתק לקערת קמח ושני ילדים עושים תחרות נשיפה מול שתי קערות מי מוצא את הממתק ראשון.

שמים תפוח בדלי עם מים ועושים תחרות בין הילדים מי תופס את הכדור ראשון עם השיניים.

קושרים חוט ארוך לנר (או עפרון) ואותו קושרים למותניים של הילד כדי שישתלשל כמו זנב ועושים תחרות להכניס את הנר לתוך בקבוק.

מחלקים את הילדים לקבוצות ולכל קבוצה נותנים מכסה של קופסת גפרורים. הילדים צריכים לשים את הקופסא על האף לרוץ לקצה השני של החדר, לחזור ולהעביר לאף של הבא אחריהם בלי ידיים. המנצחים הם הקבוצה שסיימו ראשונים.

מחלקים לקבוצות ונותנים לילדים גלילים של נייר טואלט. כל קבוצה צריכה לעטוף ילד אחד בנייר טואלט כמו מומיה. נותנים 5-10 דקות ומי שעשה את העבודה הכי טובה מנצח.

לוקחים כמה זוגות ונותנים להם בלונים מרוחים בקצף גילוח, הם צריכים לגלח את הבלון בלי לפוצץ אותו. המנצחים הם אלא שמצליחים.

קליעת כדורים לתוך אף של ליצן. הליצן מצוייר על פוליגל גדול.

באולינג - בקבוקי שתיה קלה הופכים בקלות לחיילים.

מכינים ארגז גדול ובתוכו הרבה עיתונים מקווצ'צ'ים בפנים מכניסים כדור וכל מי שמצליח למצוא את הכדור ב ספירה עד 10 זוכה בפרס.

משחק הכיסאות המוסיקליים.

בינגו - בהתאם לגילאי הילדים, אפשר להכין בינגו עם מספרים או ציורים. רצוי להכין הרבה הרבה הרבה הרבה פרסים שיתאימו לכלום. אפשר להכין פרסים לכל אחד באופן אישי ונותנים בלי קשר למקום הזכייה.

להדביק את הזנב לחמור, מציירים על קלקר גדול חמור ועל בריסטול זנב עם סיכה, מכסים את העיינים וצריך להצמיד את הזנב. אפשר גם להצמיד לליצן את האף על אותו עקרון.

להאכיל בעינים עצומות. 2 ילדים מאכילים אחד את השני מעדן או כל דבר אחר.

להשחיל סוכריה באמצע חוט ושני ילדים צריכים ל"אכול" את החוט משני הצדדים מנצח הראשון שמגיע לסוכריה.

לקטנטנים אפשר בועות סבון (אפשר לחלק לכל ילד בקבוק קטן ולעשות בועות יחד), בימבות, בריכת כדורים,כדור, מצנח (אפשר לאלתר עם סתם שמיכה אבל מצנח אמיתי זה נורא כיף), נחום תקום וכדומה.

שירים - אפילו עם שירים אפשר להפעיל - אם ע"י חיפוש שיר על פי איזה מילה/ שם - שיר שמתחיל באיזה אות/מילה וכד'

ריקודים: יש לנו תיש , ריקוד רכבת - לרקוד אחד אחרי השני לפי מנגינה.

תופסת חתול ועכבר - ילד או שניים על ארבע מנסים לתפוס את הילדים במסיבה - כל ילד שנתפס הופך להיות חתול ועוזר לצוד את העכברים.

עם קצת תמרון להפוך את מקום המסיבה למסלול עם כמה מכשולים- משימות.. (למשל חישוקים שצריך לעבור אותם בקפיצה וכד'.)

גולם במעגל - שירי מעגל שונים.

משחק התנועות

משחק 'הרצל (דוד/המלך) אמר'

משחק ים-יבשה

משחק הפסלים (דג מלוח)

שלום אדוני המלך (זיהוי דברים/מעשים ע"י פנטומימה)

תאטרון בובות. להשתמש בקלטת טייפ או דיסק של סיפור כמו מיץ פטל או מעשה ב-5 בלונים- מציגים כמו בתאטרון בובות- אפשר לצלם את דמויות הספר ולהדביק על מקלות(כמו מקלות ארטיק).

משחק הספוג - לוקחים ספוג ומציירים על כל פאה איבר גוף. זורקים אחד על השני את הספוג. מי שלא תופס, מסתכלים איך הספוג מונח על הריצפה ואיזה ציור של איבר פונה כלפי מעלה. אם לדוגמא הציור של האף פונה למעלה, אותו ילד ממשיך לשחק אבל כאשר הוא מחזיק באפו, וכמובן שכך קשה לו לתפוס. עוד דוגמא, אם הפאה שמתגלה על הריצפה היא רגל, הילד שלא תפס - ממשיך לשחק על רגל אחת וכו' וכו'... המשחק מאוד נחמד אבל רצוי להתאימו לגיל הילדים כך שלדוגמא ילדים בני 3 לא יאלצו לקפוץ על רגל אחת כי זה נורא קשה להם מוטורית. לחילופין אפשר לעשות זאת עם צבעים. כלומר במקום לצייר אברי גוף יש לצבוע את פאות הקוביה בצבעים והילד שלא תפס צריך לרוץ ולמצוא חפץ בצבע המתאים. הכלל: אסור לגעת בחפץ שכבר נגעו בו.

להמציא סיפור שכל אחד מספר משהו וביחד נהיה סיפור מצחיק (תלוי בגיל כמובן).

להקשיב למוסיקה וכל אחד יגיד משהו שזה מזכיר לו.

שטוזים על המשפחה וגם על הגננות.

יצירה


עבודה עם בצק או עם בצק סוכר.

לוקחים צבעי מאכל וצובעים איתם כוסות שקופות של מים - קונים בבית מרקחת טפטפות פשוטות ונותנים לילדים ניירות סופגים ונותנים להם לטפטף. מעבר לזה שזה נפלא לקורדינציה, לתרגול אחיזת עפרון ועוד כל מיני דברים בריאים כאלה. זה פשוט כיף נורא במיוחד בקיץ.

מצמידים לקיר ניילון (כמו של החדר האטום) בגובה הילדים, מציידים את הילדים במכחולים וצבעי ידיים והחגיגה גדולה. מאחר וזה יום הולדת סביר להניח שהילדים באים במיטב המחלצות - אז "מלבישים" על כל ילד שקית אשפה דרך הראש והידיים - מעין סינר.

קונים קופסאות עץ קטנות (שקלים בודדים בכפר השעשועים). אפשר לחלק לבנות עגולות, לבנים-מרובעות. חותכים שאריות של סול לכל מיני צורות, ושמים צבעים, מדבקות, סרטים ודבק לכל ילד. הילדים מדביקים כל אחד על הקופסא שלו ועושים מזה יצירות מקסימות, גם הקטנטנים. ואחר כך כל אחד לקח הביתה גם משהו שהוא עשה וגם מזכרת מהיום הולדת.


מהרשת


משחקי ימי הולדת

משחקי ימי הולדת (אנגלית)

© כל הזכויות שמורות