באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

תסרוקות - המדריך המלא - צמות

לילדות הגן, איסוף השיער בצמה זו הדרך הטובה ביותר לאסוף את השיער על מנת להגן עליו מקשרים, לכלוך, חול וכינים. אבל עם צמות אפשר גם לעשות תסרוקות מעניינות ומיוחדות - ככל שהדמיון מרשה.

בעריכת: שירלי צפלוביץ

המאמר מתאים לכל הגילאים


צמה, צמות, צמותיים


קחו בחשבון שקליעת צמות דורשת מיומנות, ויכול להיות שתצטרכו להתאמן כמה פעמים לפני שהילדה תוכל לצאת מהבית בתסרוקת.

צמה בסיסית
הצמה שכולנו מכירים נקראת גם צמה אנגלית. זה הבסיס לכל התסקורות שיובאו להלן.

מחלקים את השיער לשלושה חלקים שווים.מעבירים את החלק הימני שמאלה מעל האמצעי ומחזיקים.אחר כך מעבירים את החלק השמאלי ימינה מעל האמצעי (החדש, מה שהיה פעם הימני) ומהדקים.כך ממשיכים להעביר לסירוגין את החלק הימני מעל האמצעי ואת החלק השמאלי מעל האמצעי, כשכל פעם מהדקים את הצמה.בסוף אוספים בגומיה.
קוקו נעה
קוקו משולב צמות בהשראת הספר "שפת הסימנים של נעה".

אוספים את השיער לקוקו גבוה.
קולעים בשיער האסוף בקוקו מספר צמות דקות, כמספר היום בשבוע.
צמות אינדיאניות
תסרוקת גן נוחה שניתן לשדרג לתסרוקת מדליקה.

יוצרים שביל ומחלקים את השיער לשניים באמצעות מסרק.
אוספים כל מחצית מהשיער לצמה נמוכה (מאחורי האוזן ולמטה).
לקישוט ניתן להוסיף לאחד משלושת החלקים של כל צמה סרט צבעוני שהושחלו עליו חרוזים או נוצות.


צמות בילבי
קוקיות משולבות בצמות. תסרוקת גן מצויינת.

אוספים את השיער לקוקיות גבוהות.
קולעים צמה מכל קוקיה ומהדקים בגומיה.
מקלעת דג
צמה יפה ועדינה במיוחד שקיבלה את שמה כיוון שהיא דומה לאדרת דג.

אוספים את השיער לקוקו גבוה ומחלקים לשני חלקים.מפרידים קווצה דקה של שיער מצד השמאלי של החצי השמאלי.מעבירים את הקווצה הדקה ימינה, מעל החצי השמאלי ומצרפים אותה לחצי הימני. מפרידים קווצה דקה של שיער מצד הימני של החצי הימני ומעבירים אותה לכוון שמאל למלעלה. מצרפים אותה לחלק השמאלי.כך ממשיכים לסירוגין מצד לצד עד שהשיער כולו קלוע. בסוף אוספים בגומיה.


צמה סינית
נקראת באנגלית צמה צרפתית, זוהי צמה שקולעים לאורך כל הראש.

לוקחים את החלק העליון של השיער ומחלקים לשלושה חלקים.מתחילים לקלוע צמה, על ידי זה שמעבירים את החלק הימני מעל לאמצעי.ואת השמאלי מעל לאמצעי (החדש, זה שהיה פעם הימני).מחזיקים את החלק האמצעי והשמאלי ביד אחת, ובשניה מוסיפים לחלק הימני עוד שיער בקו ישר מהרקה. החלק הימני יהיה קצת יותר עבה עכשיו מחבריו. מעבירים את החלק הימני מעל לאמצעי.
מחזיקים את החלק הימני והאמצעי ביד אחת, ובשניה מוסיפים שיער לחלק השמאלי. מעבירים את החלק השמאלי מעל לאמצעי.כך מוסיפים לסירוגין שיער מכל צד. בכל פעם אוספים מהרקה ועד מרכז הראש את כל השיער שנמצא בגובה שבו נמצאת הצמה באותו רגע.חלקי הצמה ילכו ויתעבו עד שמגיעים לעורף. עכשיו כל השיער אמור להיות אסוף בשלושה חלקים שווים (פחות או יותר). ממשיכים לקלוע את הצמה באותו אופן ובסוף אוספים בגומיה.
צמה הפוכה
באנגלית היא נקראת צמה הולנדית, כבר שמעתי שקוראים לה צמת נחש. זוהי בעצם צמה סינית שקולעים הפוך, כך שהצמה בולטת.

לוקחים את החלק העליון של השיער ומחלקים לשלושה חלקים.מתחילים לקלוע צמה, על ידי זה שמעבירים את החלק הימני מתחת לאמצעי.ואת השמאלי מתחת לאמצעי (החדש, זה שהיה פעם הימני). במילים אחרות קולעים את הצמה מלמטה. הפוך.מחזיקים את החלק האמצעי והשמאלי ביד אחת, ובשניה מוסיפים לחלק הימני עוד שיער בקו ישר מהרקה. החלק הימני יהיה קצת יותר עבה עכשיו מחבריו. מעבירים את החלק הימני מתחת לאמצעי.

מחזיקים את החלק הימני והאמצעי ביד אחת, ובשניה מוסיפים שיער לחלק השמאלי. מעבירים את החלק השמאלי מתחת לאמצעי.כך מוסיפים לסירוגין שיער מכל צד. בכל פעם אוספים מהרקה ועד מרכז הראש את כל השיער שנמצא בגובה שבו נמצאת הצמה באותו רגע.חלקי הצמה ילכו ויתעבו עד שמגיעים לעורף. עכשיו כל השיער אמור להיות אסוף בשלושה חלקים שווים (פחות או יותר). ממשיכים לקלוע את הצמה באותו אופן (כאשר מעבירים את החלק הקיצוני מלמטה כל פעם). בסוף אוספים בגומיה.
ראש מלא צמות
המון המון צמות דקיקות!

כמה צמות? תלוי בכמות ועובי השיער של הילדה ובסבלנות של הקולעת. שימו לב שבשיער מתולתל הצמות עלולות להתעגל ולא להשאר ישרות. במקרה הזה כדאי לקלוע אותן קצת יותר רופפות ולא מאד הדוק.

עובדים מלמטה למעלה...

מרימים את רוב השיער למעלה ואוספים עם קליפס. משאירים שורה של שיער שתספיק לעשיית צמות דקות. קולעים מספר אי-זוגי של צמות (3, 5) תלוי בעובי השיער.אחרי שמסיימים את השורה התחתונה, משחררים את הקליפס, מפרידים שכבה נוספת של השיער ואוספים את השיער הנותר למעלה. קולעים מספר זוגי של צמות (4, 6), אחת יותר מאשר בשורה התחתונה. זה יתן מראה מלא יותר לצמות.ממשיכים בשכבות עד שמגיעים לקודקוד, כאשר קולעים מספר אי-זוגי וזוגי של צמות לסירוגין. את החלק הקדמי של השיער כדאי לקלוע מקדימה. כך שיתן מסגרת לפנים.

כתר צמות
כשרוצים להיות עם שיער פזור, אבל להוריד מהפנים את קווצות השיער שנופלות לעיניים.

לוקחים מקדמת השיער שתי קווצות קטנות של שיער.
קולעים כל קווצה לצמה דקה, כאשר עומדים מאחורי הילדה (כדי שהצמות ילכו אחורה) ומהדקים בגומיה או בסיכה. מקשטים את הצמות בקליפסים או חרוזים קטנים.
באותו אופן קולעים שתי צמות נוספות בכל צד. סך הכל שלוש צמות מכל צד.
מחברים את כל הצמות מאחורי הראש אחת לשניה בגומיה כשהן מונחות באופן רופף כך שיראו כמו זר או כתר שמונח על הראש. משחררים את הגומיות המקוריות של הצמות (משאירים רק את זו שמחזיקה אותן יחד).


רעיונות לתסרוקות שמשדרגות את הקוקו הפשוט למימדים אחרים.

תסרוקות נוספות שאנחנו אוהבים.
© כל הזכויות שמורות