באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

יצירה לחנוכה - חנוכיות

מהקל אל הכבד - רעיונות פשוטים יותר ופחות ליצירת חנוכיה ביתית.

בעריכת: דנה רוטמן

המאמר מתאים לכל הגילאים


מחומרים המצויים בבית


חנוכיה מגביעי מעדני חלב
הכי מתאימים: בקבוקוני אקטימל, גביעי יוגורט, דני ושמנת.
איך עושים? כל גביע נעטף בחומר לא דליק - נייר אלומיניום למשל, או מצופה בחרוזים, פאייטים (יש פאייטים מזכוכית שאינם דליקים) או קטניות קטנות (עדשים אדומות למשל). לכל גביע מכניסים מעט חול או גבס בכדי לייצב אותם. לאחר מכן מניחים את הכלים על גבי משטח (ראו את הסעיפים הבאים) שיהווה בסיס לחנוכיה.

חנוכיה ממוצרי מזון
למשל, עדשים או קטניות בצבעים שונים (אפונה ירוקה, עדשים כתומים, שעועית לבנה), פסטה בצורות שונות אשר יודבקו על גבי משטח כלשהוא. אפשר לצייר דוגמאות שונות בדבק, באופן מדורג ו"לצבוע" כל חלק מהדוגמא בסוג אחר של מזון (למשל, שמש שאת קרניה מציירים ראשונות וצובעים בעדשים ואילו את חלקה הפנימי יוצרים מאפונה).
בציור מקצים מקומות ל-8 נרות ולשמש אחד, ואותם יוצרים מפסטה בצורת שבלולים או צינורות, בה אפשר לתקוע את הנרות.

קופסאות שונות
למשל, קופסאות של תמ"ל או בונבוניירות מעניינות, אותן מקשטים בצורות שונות (מדבקות, צבעים, גואש או צבעי זכוכית). ניתן לרכוש בחנויות יצירה תחתיות לנרות, ולהדביק אותן על הקופסה.

חנוכיה אכילה!
אפשר ליצור חנוכיה מבצק (משחק או בצק שמייצרים בבית). ליצור בעזרת חותכני עוגיות קנים לנרות, ולהשקיע בכל אחד מהם נר חנוכה כדי ליצור שקע בו יודבק הנר מאוחר יותר.
את החנוכיה אפשר לאפות כדי שתתקשה או לתת לה להתקשות באויר (ואז אינה עמידה בפני מים).
אפשר ליצור בה קישוטים בעזרת סוכריות צבעוניות או עיטורים של דקירות מזלג בכיוונים שונים, שימוש בחותכני עוגיות או כל כלי מטבח אחר.

גם שמונה כדורי שוקולד מצופים בקוקוס לבן ואחד מצופה בסוכריות צבעוניות או גדול במיוחד ושונה מ-8 האחרים, יכולים להיות יופי של חנוכיה. אמנם חד פעמית, אבל מקורית בהחלט...

חנוכיות מחומרי יצירה שונים


דאס
פימו
גבסשלושתם משמשים לאותה מטרה: עיצוב ויצירת תבניות וצורות שונות. בכולם משתמשים באופן דומה בתחילה - לשים בידיים ויוצרים צורות שונות לעיצוב החנוכיה. את הגבס, שהוא מעט נוזלי יותר בדרך כלל, ניצוק לתבניות.
לאחר מכן הטיפול בחומרים שונה: פימו נאפה בתנור ומתקשה (לפי ההוראות על גבי העטיפה), דאס מתקשה באויר וכך גם גבס. את הגבס והדאס, שאינם צבעוניים, אפשר לצבוע בעזרת צבעי גואש, צבעי זכוכית או סתם צבעי פנדה.אפשר גם לקשט אותן בעזרת הדבקות שונות, הטבעת חרוזים (כאלה שעמידים באפיה עבור הפימו - רצוי חרוזי זכוכית) או נצנצים. אפשרות נוספת היא להטביע בכל אחד מהחומרים, לפני ייבושם, אבני פסיפס בצורות שונות, צדפים, איצטרובלים או קישוטים אחרים שנאספו מהטבע.

הכי פשוט - לרכוש בחנויות יצירה או משחקים ערכת יציקת גבס ולהכניס לכל אחת מהצורות, טרם התייבשות הגבס, פקק או כלי אחר שישמש כבסיס לנר. את הצורות השונות ניתן להדביק לאחר מכן על בסיס עץ או כל חומר אחר.

הכי מתאים לדאס ולפימו - אפשר לקרוץ בעזרת חותכני עוגיות 9 צורות שונות או 8 זהות ואחת שונה עבור השמש, ליצור בהן חור לנר ולייבש אותן. את הצורות האלה ניתן להדביק זו לזו או להניח על בסיס כחנוכיה.

הכי מוצלח לקטנים יותר: גבס ודאס אפשר להכניס לשקית, למעוך אותה לצורות שונות או אפילו להכות בה בפטיש של שניצלים, כך שמתקבלת צורה אמורפית. יוצרים 9 חורים בצורה שהתקבלה, מייבשים וצובעים.

מדאס ופימו אפשר ליצור כמעט כל צורה, גם כאלה הקשורות לחג: סביבונים, סופגניות קטנות ועגלגלות, מגיני דוד, כדים קטנים, או סתם עיגולים, ריבועים, כוכבים או ככל העולה על רוחכם.

להשתמש בתבנית. כן, כן, תבנית אפיה שתוקרב למען המטרה או כזו שתצופה בשקית וכך תשמר. בצורת לב, דובון, עיגול, פרפר או כל צורה אחרת.
אל תוך התבנית מוזגים גבס או משטחים דאס או פימו, ומקשטים אותה כרצונכם (לא לשכוח ליצור חורים לנרות). אחרי הייבוש מוציאים את הצורה שהתקבלה מהתבנית וצובעים אותה.

חנוכיה מעץ


סתם בול עץ שמצאתם בשדה, קרש יפה ומהוקצע או מגש שהוקרב למען החג.
כל אחד מאלה מתאים ליצירת חנוכיה - מדביקים על העץ קנים לנרות, פקקים (רצוי פקקי בירה ולא כאלה העשויים פלסטיק) או מוכנים מחנויות יצירה, מקשטים את העץ בכל אחת מהדרכים שהזכרנו קודם לכן או בעבודת דקופאז' (הדבקת מפיות על גבי העץ).


חנוכייה מעץ, תודה לעיוניחנוכיית עץ נוספת אפשר לראות בדוגמא הבאה. החנוכיה עשויה מחתיכות עץ עגולות בגודל אחיד, שנצבעו בצבע אקרילי, וחוברו אחת לשניה באקדח דבק חם. תייל לרגליים, חרוזים בקצוות ועיניים זזות שהודבקו גם הם בדבק חם משלימים את חנוכיית הזחל.


חנוכייה מעץ, תודה לליאתחנוכיות מעץ עלולות להתלקח - ויש להזהר בהן.


חנוכיה עם דמויות


לאחר שיצרתם בסיס כלשהוא, בין אם מקופסות או גביעים המצויים בבית ובין אם מאחד מחומרי היצירה, אפשר לקשט את החנוכיה בדמויות אהובות:

להדפיס מהרשת תמונות של גיבורי על או דמויות מסרטים ותוכניות, לגזור ולצבוע אותן, ולהדביק על החנוכיה בעזרת דבק פלסטי. את הדבק אפשר למרוח בשכבה דקיקה גם על גבי הדמויות המודבקות, וכך תתקבל שכבה מבריקה שתשמור עליהן מקילוף.

תמונות משפחתיות: מתחת לכל כן להדביק תמונה של אחד מבני המשפחה, ותמונה משפחתית מתחת לשמש.
© כל הזכויות שמורות