באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

לעשות סדר - מה צריך להכין לסדר?

החמות הבריזה? הדודה נשחקה? ההורים (שלכם, שלכם....) נסעו לחו"ל והשאירו לכם הוראות לערוך סדר כהלכתו? אם זו הפעם הראשונה או הפעם העשרים בה אתם עורכים את הסדר על שולחנכם, הנה רשימת הדברים שחשוב להכין.

מאת: דנה רוטמן

המאמר מתאים לכל הגילאים


כלים, חפצים ושאר אביזרי סדר


צלחת סדר, הכוללת: זרוע, מרור, ביצה, חרוסת, כרפס וחזרת
מתקן או כיסוי בד ל-3 מצות (מעבר למצות הרגילות לאכילה). את האמצעית מבין המצות חוצים לאפיקומן.
כוס לאליהו הנביא או אליהו ענבים - תלוי מי מגיע לביקור אצלכם בבית...
הגדות כמספר המסובין, ולילדים - אם יש בנמצא - הגדות מצוירות או קלות לקריאה.
יש המעדיפים כלים חד פעמיים, ויש יפים וחגיגיים כאלה, שבתום הארוחה מושלכים עם הבלגן ישירות לפח וחוסכים את הצורך בנקיון והדחה. אחרים מעדיפים לשכור כלי הגשה ואוכל (את אלה כדאי לשריין חודש ומעלה לפני ליל הסדר. כן, כדאי לתייק את הדברים לקראת השנה הבאה ).


אוכל


ואנחנו לא מדברים פה על כמויות האוכל המופרזות שמן הסתם תוערמנה על השולחן, וגם לא על הויכוח הנצחי - קניידלעך או גפילטע פיש - אלא על מצרכי היסוד של ליל הסדר:
חרוסת
כרפס - לפי העדפתכם: תפו"א, סלרי, ביצים מבושלות או חסה, ולא לשכוח - מי מלח בקעריות.
מרור, למקפידים.
יין בכמות מספקת ל-4 כוסות לכל המסובין, ולילדים - תירוש.
מצות...


ולילדים....


משהו שיעסיק את הקטנים, ואלה שאינם מתעניינים בהגדה, עד להגעת האוכל: מנות קטנות, חומרי יצירה שיעסיקו אותם ליד השולחן, הגדות לצביעה וכל העולה על רוחכם. לא כדאי להוציא את הכל בבת אחת - תשאירו הפתעות להמשך.
אגוזים למשחק ולשירה - לא לשכוח שאסור לתת לילדים מתחת לגיל 5 אגוזים למאכל. לכן, אם כבר אגוזים - שיהיו גדולים דיים למשחק לא מסוכן. המתאימים ביותר הם אגוזי מלך.
ולא פחות חשוב - מצלמה להנצחת הרגעים המשפחתיים המאושרים, ההזויים, הכעוסים והמרגשים ביותר.

חג אביב שמח, כשר ומאושר
© כל הזכויות שמורות