באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

טיולי מים עם הילדים

קיץ, הילדים מחפשים תעסוקה, וחם. נורא חם. המחשבה על טיול רגלי מעוררת בעתה, אלא אם יהיה קריר. הדרך הטובה ביותר לצנן את הגוף מחום הקיץ היא בטיול מים, והנה כמה רעיונות.

מאת: דנה רוטמן

המאמר מתאים לכל הגילאים


איך להתארגן לטיולי מים?


טיול מים הוא למעשה טיול ככל הטיולים עם ערך מוסף. המשמעות היא שצריך לצאת לטיול עם ציוד הטיולים המקובל - מים, כובעים, קרם הגנה, אוכל וכדומה.

מעבר לכך, יש להביא בחשבון את הסביבה המימית. ילדים שאינם יודעים לשחות צריכים להצטייד (בחלק מהטיולים) במצופים. פעוטות יכולים להשתמש בגלגלי ים מתאימים, אולם חשוב להזהר בעת השימוש בהם מסכנת טביעה - אין לאפשר להם לשהות בגלגלי הים בלא השגחה. הסכנה הגדולה ביותר היא נפילה של הילדים לתוך המים כך שגלגל הים לא יאפשר להם להתאזן ולהרים את ראשם מחוץ למים, לכן חשוב לשים לב ליציבות הילד בגלגל ולהשגיח עליו בכל עת.

גם בעת הטיול במים מאבד הגוף מים, וגם אם נדמה שקריר ונעים חשוב לשתות הרבה כבכל טיול.

חשוב גם להתאים את הנעליים להליכה במים - שקפקפים, סנדלי טיולים או נעליים אחרות המתאימות להליכה במים יקלו על הילדים לצלוח את המסלול. דווקא הקרוקס הפופולאריות אינן נוחות כל כך לטיולי מים, שכן אחיזת הרגל שלהן אינה הדוקה דיה, מה שמגביר את הנטיה שלהן להעלם במים או בבוץ שבתחתית הנחלים. די חבל, יקר ולא נוח לסיים את הטיול כשרגל אחת נעולה להפליא בקרוקס והשניה מונפת באויר יחפה...


יוצאים לדרך - מסלולי טיול במים


נחל בית צידה - המג'רסה

בקעת בית צידה והנחל הזורם בה, המג'רסה - שהוא למעשה השפך של נחל דליות, נמצאים בצפון מזרח הכנרת. האיזור כיום הוא שמורת טבע מסודרת ומשולטת, ולכן הכניסה אליה מחויבת בתשלום.

מחניון הכניסה מתחיל מסלול מעגלי קל שאורכו בין שעה לשעתיים (תלוי בקצב שלכם) בין לגונות המים. אפשר ללכת על גדת הנחל ולרדת למים במספר נקודות, אבל בעצם - למה? ההליכה במים נעימה, קרירה ומאפשרת השתוללות רבתי. ילדים קטנים במיוחד יכולים לצוף על גלגלי ים, והגדולים יותר הולכים או שוחים בהתאם לגובה המים.

ואם כבר דברנו על גובה המים - מומלץ מאד להתקשר לשמורה (04-6934855) ולברר את גובה המים ומצב הזרימה. עם הפשרת השלגים המים עמוקים יותר (וקרים מאד!) ובתום הקיץ המים רדודים יחסית.

בסופו של המסלול מגיעים לנקודה, שממנה והלאה אסורה ההליכה - כדי לא להפריע לבעלי החיים החיים בלגונה. מנקודה זו חוזרים בהליכה במים או ביבשה אל תחילת המסלול. בתום הטיול אפשר לעצור לפיקניק בחניון הזיתים שבו התחלנו.

מתאים לילדים קטנים - בני שלוש ומעלה יצלחו את המסלול בעצמם או עם עזרה מועטה, והקטנים יותר יכולים להסתייע בהורים ולהנות מאד מהמסלול.

איך מגיעים? למגיעים מדרום - בצומת מעלה גמלא פונים שמאלה, ממשיכים לפי השילוט של רשות הגנים הלאומיים, כ-2 ק"מ עד לחניון מסודר.


החצבאני - נחל שניר

קיימים חלקים רבים לחצבאני, חלקם פתוחים לטיול וחלקם סגורים בשמורות הטבע ומחייבים תשלום. מסלול קליל זה הוא חלק משמורת נחל שניר, והכניסה אליו מחויבת בתשלום.

המסלול נעשה בכיוון אחד, כך שיש להשאיר רכב אחד בנקודת הסיום של המסלול ואת השני להחנות בנקודת ההתחלה. במקרה כזה המסלול יארך כשעתיים (עם ילדים). לחלופין, אפשר ללכת רק את חלקו של המסלול ולחזור באותה דרך למכונית החונה.

מה יש בשמורה? פלגי מים שאפשר לרדת אליהם בחלק מהמסלול ולשכשך את הרגליים. חשוב להזהר מהזרימה החזקה של מי החצבאני, ולשמור על הילדים מפני הסחפות בזרם. אפשר להציץ בין הסלעים שבנחל ולראות סרטנים קטנים, חלזונות של מים מתוקים והמון דגים. מחוץ למים יש שפיריות בצבעים בוהקים וציפורי שיר. מאחר ומדובר בשמורה אי אפשר לאכול לאורך המסלול אלא רק במקומות המיועדים לכך, אבל ניתן לטעום את המים הצלולים (והקרים!) ולהנות מהם.

בתחילת המסלול, קרוב לחניון, הוכשרה בריכת שכשוך במיוחד לפעוטות ולילדים. לחלק זה של הנחל אפשר להגיע עם עגלת תינוקות או עגלות נכים. מהבריכה אפשר להמשיך בטיול (לא עביר לעגלות ילדים) לאורך גדת הנחל או בתוכו. המסלול מסומן היטב ומוביל את ההולכים בו עד מתחת לגשר שניר ולכיוון חניון מעין ברוך מצד אחד של הכביש או תחנת הדלק של מעין ברוך מהצד השני של הכביש (זהירות בחציית הכביש הסואן!), שם אפשר לשבת על הדשא ולראות את מי שבחרו לצאת לשייט אבובים או קיאקים יוצאים לדרך.

העונה המוצלחת ביותר לטיול היא הקיץ, בה הזרימה חזקה והנחל מוצל באמצעות העצים הצומחים סביבו.

מתאים לילדים קטנים - כן, תינוקות ופעוטות במנשאים וילדים מעל גיל 3 יצלחו את המסלול.

איך מגיעים? - משאירים רכב אחד בתחנת הדלק של מעין ברוך/הגושרים, ועם הרכב השני ממשיכים לכיוון קיבוץ הגושרים על כביש 99. ליד הקיבוץ פונים שמאלה לכיוון הכפר עג'ר. משם ממשיכים עם שילוט השמורה עד לכניסה אליה.

מטיילים במים
לא לשכוח נעלים להליכה במים! אריאל אלמוג


נחל קיבוצים

הנחל זורם בעמק בית שאן, ובקיץ הלוהט, אין כמוהו כדי לצנן את הגוף ולהחזיר את השפיות לטיול עם הילדים. מסלול זה (עדיין) פתוח לקהל בלא תשלום.

בקצה דרך עפר נמצאת בריכה התחומה על ידי חומת בטון ומספר צינורות מים רחבים. מאחורי הבריכה מסתיים מסלול נחל הקיבוצים. תחילתו של המסלול בתחנת השאיבה של עין מגדל. המרחק בנסיעה בין תחילתו של המסלול לסופו הוא כ-500 מ', אך ההליכה אורכת זמן רב בשל פיתולי הנחל והצורך ללכת במים. אפשר להשתמש בשני רכבים ולהשאיר אחד בנקודת ההתחלה של המסלל ואת השני בסופו או לחזור את המסלול בהליכה (לא ארוכה אבל לוהטת) כדי להביא את הרכבים.

הנחל עצמו נקי יחסית, אך קרקעיתו בוצית ולכן ההליכה בו איטית. גובה המים משתנה, ועשוי להגיע עד למטר וחצי בחלקים ממנו. לכן לא כדאי לקחת תינוקות במנשאים אלא על גבי גלגלי ים (בזהירות!). ילדים גדולים יותר יכולים להשתמש במצופים או להגרר על שולי הבגדים של ההורים.
מרגע הכניסה למסלול נעשית רובה המוחלט של ההליכה בתוך המים. אפשר לטייל גם על הגדה, אבל היא נטולת עניין לציבור.

לאורך המסלול אפשר לראות צמחית נחל (קנה, שיחי פטל) וציפורים רבות. בנקודות מסוימות במסלול קיימים צינורות רחבים שנועדו להזרמת מים. חלק מהמטיילים משתמשים בצינורות כמגלשות מים מאולתרות. זה עלול להיות מסוכן, ויש אפשרות לצאת מהמים ולעקוף את הצינורות אם רוצים בכך.

אורך המסלול כולו - בין שעתיים לשלוש, תלוי בקצב ההליכה ובעומס המטיילים בנחל.

מתאים לילדים? - כן. ילדים בני 4 ומעלה יכולים לעשות את המסלול בעצמם, עם עזרה מההורים. ילדים גדולים יותר יכולים פשוט לשחות את המסלול. תינוקות - יכולים להנות מאד מהמסלול במידה ויושטו בגלגל ים או באמצעי ציפה אחר.

איך מגיעים? - נוסעים בכביש 669 לכיוון צומת השיטה. ממשיכים לצומת שלוחות. ממשיכים בכביש לכיוון בית שאן. מימין יראה שילוט ל"גשר נחל הקיבוצים". פונים ימינה וחוצים את הנחל. נוסעים בדרך עפר כחצי קילומטר, עד להגעה לחניון המצוי בחורשת אקליפטוסים. שם מסתיים המסלול.


נחל הירקון

תאמינו או לא, הירקון נקי (בחלקו) ומאפשר טיול שחלקו במים וחלקו ביבשה, צפיה בבעלי חיים והמון המון ירק. ישנם מסלולים רבים באיזור הירקון, במקרה זה נתמקד בקטע מהמסלול המצוי באיזור צומת ירקון.

ממגרש החניה של המועצה האזורית דרום השרון (נקודת ההתחלה של המסלול) פונים דרומה לכיוון גדת הירקון. הולכים לאורך שביל אופניים כבוש עד לחורשת אקליפטוסים. שם פונים מערבה במסלול מסודר לאורך הגדה. אפשר לחצות את הנחל בכמה נקודות, לשכשך במים - המים נקיים דיים לחציה או לשחיה אך לא לשתיה! אפשר לשבת על הסלעים ולראות את הסרטנים הקטנים ודגי הגמבוזיה (נחמדים הדגים האלה, אוהבים לאכול יתושים). אם יתמזל מזלכם אולי תוכלו לראות גם נוטריות השוחות בנחל.

ממשיכים עם השביל עד לג'ונגל של קנים, המגיעים לגובה של שני מטר ויותר. השביל ממשיך מתחת לכביש מס' 5 ולאורך הנחל. הליכה של 500 מטר נוספים בסבך הקנים, כשבנחל שלצדכם פורחים הנופרים, מובילה לטחנת אבו רבאח, מבנה מימי הטורקים שעובר כיום שיפוץ.

שם ניתן לסיים את הטיול בפיקניק. לא מומלץ להמשיך מערבה לאורך הנחל, שכן כ-300 מ' לאחר מכן מצטלב הירקון עם נחל שילה המגיע מהשומרון ומביא איתו שפכים מזוהמים.

מתאים לילדים? כן. הפעוטות במנשאים, וילדים מגיל 3 ומעלה יכולים להנות מהטיול הרגלי והשכשוך במים . מומלץ מאד לטייל בשעות בין הערביים, כשמזג האויר נעים יחסית.

איך מגיעים? - מצומת ירקון פונים לכיוון הוד השרון ומיד ימינה לכביש מס' 40. מחנים את הרכב במגרש החניה של המועצה האזורית דרום השרון. במקביל כדאי להשאיר רכב נוסף בקצה המסלול. לשם ניתן להגיע לאחר שחוצים את צומת ירקון לכיוון פ"ת-סגולה ומיד פונים ימינה (לכיוונה של שיפודיה המצויה על הכביש). ממשיכים עם הכביש לכיוון מערב עד לטחנת אבו רבאח.


שמורת מי קדם - אלונה

שמורה נחמדה המאפשרת טיול מים קצר ופיקניק בסופו. השמורה נמצאת בתחומי המועצה האזורית אלונה, וכדי להגיע אל המים עצמם יש לעבור מצגת בשבח המועצה האזורית ופועלה, כך שעד סוף הטיול תכירו אותה היטב, גם אם עד היום לא היה לכם מושג איפה היא נמצאת... האתר נמצא באיזור רמות מנשה, בין זכרון יעקב לבנימינה.

בנקבת המים, שנחצבה בתקופת הרומאים כחלק ממערכת הובלת המים באיזור חוף הכרמל (חלקה האחר של המערכת נמצא באיזור קיסריה), נפתח לטיול קטע בן כמה מאות מטרים, בין כמה פירים הפתוחים לאוורור.

ואיפה המים? בתחתית. המים מגיעים מזרימה תת קרקעית של מי גשמים ומעיינות, וגובהם משתנה בהתאם לעונה. אפשר ללכת במים את כל המסלול, בחלקו אין דרך להמנע מכניסה למים ובחלקו האחר אפשר ללכת בשולי המים, כתלות בעונה ובגובה המים.

מתאים לילדים? כן, אבל כדאי לברר מראש מה גובה המים בנקבה. המים יכולים להגיע עד לגובה החזה של מבוגר, בעיקר באביב. ילדים קטנים עשויים להדרש לסיוע ולהובלה על הידיים בחלק מהמסלול. לא מומלץ להכניס לנקבה מנשאי גב. מומלץ לקחת אתכם בגדי החלפה, נעלים נוחות להליכה במים ופנסים.

איך מגיעים? - מכביש 4 (כביש חיפה-ת"א הישן) פונים לכיוון צומת עדה וגבעת עדה. מכביש זה פונים לכביש 654 לכיוון אביאל. שילוט מוביל לפארק ולניקבה.
© כל הזכויות שמורות