באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

עבודות יצירה בקלי קלות למקלט

הזמן במקלט זז לאט. אפשר לנסות ולהעביר אותו דרך עבודות יצירה קלות מחומרים המצויים בבית.

מאת: צוות הלול

המאמר מתאים לכל הגילאיםציורי גוף וכף יד
גליונות נייר גדולים הם מקור לא אכזב להנאה. אפשר לצייר את גופם של הילדים על הנייר: להניח גליון גדול על הרצפה, להשכיב את הילדים על גבי הנייר ולשרטט את קווי המתאר של הגוף. אח"כ הילדים ממלאים את הגוף בצבע, מציירים את הלבוש שלהם או את איבריהם השונים. כדאי לעשות זאת בליווי מראה, כך שיראו את עצמם כשהם מציירים או שאחד הילדים יהווה מודל לשני.
לילדים הקטנים יותר אפשר להציע ציורי כף יד - על דף קטן מציירים את קווי המתאר של כף היד, וממלאים בצבע. לא לשכוח לציין תאריך.


פסיפס וקולאז'
אפשר לעשות שימוש באבני פסיפס, אם יש כאלה בבית, ואם לא - ניתן לגזור מגזינים או דפים צבעוניים לחתיכות קטנטנות, ומהן ליצור פסיפס מודבק. אפשר גם לשבור בחדווה את כל כלי הקרמיקה המכוערים או הפגומים לחתיכות (עם פטיש) ולאחר מכן לעשות מהן פסיפס (זהירות מהקצוות החדים).
בדומה אפשר ליצור גם קולאז' - לגזור (במספרים מיוחדים לילדים) תמונות שונות ממגזינים, ולצייר סביבן את הסיפור של הילדים.


בובות נייר
בעזרת שבלונה אפשר להכין בובה מקרטון או בריסטול עבה. מניירות צבעוניים או שאריות בדים אפשר להכין לה בגדים שונים, לצבוע, לגזור ו"להלביש אותה". אם לא רוצים להכין את הבובה בבית, אפשר להשתמש בספר עבודה של סדרת "עופרים" בשם "המלתחה של דנה" שכולל בובה ועשרות עמודים של בגדים לצביעה וגזירה. יש גם שבלונות עם צורות של בגדים בחנויות הצעצועים. שבלונות ורעיונות אפשר למצוא כאן.


קישוטי סוכה
אם הממ"ד הוא בדרך כלל מחסן והמקלט לא בדיוק חמים ומזמין, אפשר לקשט אותם בקישוטים תוצרת בית. קישוטי סוכה כמו שרשראות, פנסי נייר ומגזרות אפשר להכין מחומרים זמינים, והם יתאימו גם לקישוט המרחב המוגן.


פאזלים
עם הילדים הגדולים אפשר להרכיב (גם בהמשכים) פאזלים של חלקים רבים (500-1000 חלקים). בחנויות הפאזלים אפשר למצוע עזרים "לקיפול" פאזלים כך שתוכלו לקחת עמכם את הפאזל בתום הישיבה במקלט. אפשר גם להפוך את הפאזל הגמור לתמונה, להדביק על קרטון ביצוע, למסגר ולתלות בחדר הילדים.


כלי נגינה ביתיים
כל מה שצריך הוא כמה גלילי נייר טואלט, קופסאות קרטון ופח (קופסאות תמ"ל מצוינות לצורך העניין), גלילי נייר סופג (רק הגליל הקשיח שבאמצעם), גומיות, קטניות ו...דמיון.
מגלילי נייר הטואלט אפשר ליצור רעשנים - גוזרים מקרטון עיגול שיהווה את תחתית הרעשן ומדביקים לגליל. ממלאים את הגליל בקטניות שונות וסוגרים את צידו השני בעיגול קרטון נוסף.
מקופסאות הקרטון אפשר ליצור גיטרה - מחוררים את צידה האחד של הקופסא ומכניסים לתוכו את גליל הנייר הסופג (כידית). עוטפים את הקופסא בגומיות שיהוו מיתרים, והרי לכם גיטרה.
את קופסאות התמ"ל אפשר להפוך לתוף ולתופף עליהן בעזרת כלי מטבח שונים.
אפשר כמובן גם לצבוע ולקשט את כלי הנגינה, ואפילו לקיים קונצרט משפחתי או של כלל הילדים בסביבה.


עבודות בגבס
בעזרת ההורים ותבניות שונות (החל בתבניות המיועדות לקוביות קרח ועד לכאלה אשר נקנו בחנויות יצירה) ניתן להכין עיסת גבס (נקנית בחנויות לכלי עבודה), ליבשה ולצבוע את הצורות שיצרתם. בשלב הייבוש ניתן לשקע בתוך הגבס מגנטים קטנים ולעטר את המקרר


ציור קסם
צובעים דף בצבעי שמן (פסטלים) בכל הצבעים, בלי מטרה או צורה מסוימות. חשוב שהדף יהיה מלא כולו בצבע (שלא יישאר אפילו חריץ אחד לבן). לאחר מכן מכסים את כל הדף בצבע פנדה שחור. בסיום התהליך חורצים בשיפוד (או כל חפץ חד אחר), ציור על גבי הדף השחור ולפתע מתגלה הצבעוניות שתחתיו.


קיפולי נייר
כמעט מכל סוג של נייר שנמצא בבית אפשר ליצור משהו. החל ממטוס, כובע או סירה ועד לדרקונים ואריות. כאן תוכלו למצוא רעיונות רבים לקיפולי נייר.


ציור על מגבות נייר
צריך רק מגבות נייר, צבעי מים ומכחולים או טושי ספוג (בקבוקוני צבע שבראשם ספוגית קטנה - לקטנים יותר).
מציירים כל מה שרוצים על מגבות הנייר. ספיגת הצבע במגבת הנייר הופכת את הציור למעניין הרבה יותר. אפשר אחר כך, כשהנייר מתייבש, לעבור על קווי המתאר של הציור בטושים.


הכנת כדור "סטרס" תוצרת בית
המצב לחוץ? אפילו מאד? אחת הדרכים היותר מהנות להפיג את המתח היא ללחוץ על כדור "סטרס" לחיץ, ולסחוט לו את המיץ. אפשר להכין כדור כזה בקלי קלות, גם במקלט.
הוראות להכנת הכדור תמצאו כאן.
© כל הזכויות שמורות