באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

חסימת אתרי אינטרנט המיועדים "למבוגרים בלבד" בפני ילדים

רשת האינטרנט סוערת בימים אלו סביב הצעת החוק המתנה גלישה חופשית ברשת בזיהוי ביומטרי. גם המתנגדים לחוק מסכימים שקיים צורך להגן ולנטר את הגלישה של הילדים - הנה כמה רעיונות כיצד עושים זאת.

מאת: יאיר ואדוה

המאמר מתאים לגילאים 

הצעת חוק הגבלת גישה לאתרי אינטרנט למבוגרים


לאחרונה עברה בקריאה טרומית הצעת חוק של חבר הכנסת אמנון כהן (ש"ס) המבקשת להגביל את הגלישה לכל האתרים המכילים תוכן פוגעני (מין, אלימות, סמים וכו') ברמה הארצית, כך שאדם שירצה גישה לאתרים אלו יצטרך להרשם מראש אצל ספקית האינטרנט שלו ולהזדהות באמצעות זיהוי ביומטרי (טביעות אצבע למשל) ורק אז יוכל לגלוש אליהם.

מומלץ לקרוא את נייר העמדה של איגוד האינטרנט הישראלי, וכן מידע נוסף על הצעת חוק 892.

מעבר לבעייתיות בהיבטים המעשיים והביצועיים של ההצעה (שהרי כיצד יוחלט מה ראוי ומה לא, מי יחליט, ואיך בדיוק מתכוונים לעבור על על מיליארדי האתרים ברשת בכדי לצנזר אותם) קיימים היבטים נוספים שיש לתת עליהם את הדעת. אחד מהם הוא הפן המוסרי שבעניין, ואחר הוא האחריות ההורית לנושא, או במילים אחרות – האם ניתן למנוע מילדינו את הגישה לאתרים אלו מבלי לצנזר את כל המדינה? ומנגד, האם נסכים שהמדינה תקבע עבור כולנו לאילו תכנים אליהם יחשפו ילדינו ולאלה מהם לא?

כהורים אנו רואים את הילדים של היום ומכירים את הסקרנות שלהם והרצון "לחקור" ולהסתובב באתרי מין, אלימות וסמים. האתרים שילדינו עלולים להיחשף אליהם ברשת נעים בין פוגעניים לזוועתיים, וסביר שלא נרצה לחשוף אותם לאתרים אלו. אז איך באמת נמנע מהם מלהיחשף אליהם?

חלק מההתמודדות נעשית באמצעות חינוך. ישנן דרכים לספק רשת ביטחון לילדים גולשים. משפחות רבות בוחרות למקם את המחשב בסלון, וכך לאפשר להורים פיקוח צמוד יותר על הרגלי הגלישה של ילדיהם. גם אם פתרון זה זמני, הוא מאפשר נוכחות, ליווי ומתן הסברים בזמן הנכון.

דרכים אחרות להתמודדות הנן על ידי חסימת האתרים, ולכך קיימים פתרונות שונים.

עשה זאת בעצמך


זו האפשרות הזולה והפשוטה ביותר, אך גם הקלה ביותר לעקיפה. בדפדפן האינטרנט (אינטרנט אקספלורר או פיירפוקס) קיימת האפשרות המובנית לחסום אתרים בצורה בסיסית לפי דירוגם. כל אתר חייב לקבל כתובת רשת קבועה (כתובת IP) מספק אתרים, וחייב לדרג את הסוג שלו – אלימות , סמים ומין - לרמותיהם השונות. לפי רמות אלו, יודעים הדפדפנים לסווג ולסנן את האתרים. תיאור מלא יותר של מהלך החסימה מתואר בכתבה על נעילת אתרים.

תוכנות חסימת אתרים


אפשרות אחרת היא רכישת אחת מתוכנות חסימת האתרים המצויות ברשת (חיפוש אחר "תוכנה לחסימת אתרים" בגוגל תעלה מספר אתרים המפנים לתוכנות רבות).תוכנות אלו לרוב אינן יקרות (בין $30 ל-$50) והן מונעות באופן אקטיבי את האתרים מלהפתח בצורה דומה לצורה בה הדפדפן עושה זאת. התוכנות אינן מסתמכות על הדירוג העולמי בלבד, כי אם גם על סריקה פעילה של כל אתר וחיפוש אחר מילות מפתח המציינות שזהו אתר בעל אופי כזה או אחר. רובן ככולן נועדו לשימושם של הורים, וככאלה הן נוחות לשימוש ופשוטות מאוד.
דוגמה לתוכנה כזו ניתן למצוא כאן.
גם חלק גדול מתוכנות האנטי-וירוס מספקות רכיב דומה הניתן להתקנה והפעלה בכל מחשב.
תוכנות אלו פועלות על פי רשימות לבנות (אתרים המותרים לצפייה) או רשימות שחורות (אתרים האסורים לצפייה). באפשרותכם להסתמך על ההגדרות המוצעות בתוכנה, או להתאים אותן בהתאם להשקפת עולמכם.

דרך ספקיות האינטרנט


אפשרות שלישית היא בטוחה יותר, וקלה יותר למי שאינו בעל יכולות טכניות. כל ספקיות האינטרנט הגדולות מספקות סל שירותים, ביניהן תוכנת אנטי-וירוס, פיירוול (חומת אש) ותוכנות לגילוי רוגלות. בתוך הסל הזה מסתתרת גם האפשרות לחסום אתרים בעלי אופי פוגעני. כל שעליכם לעשות הוא לפנות אל ספקית האינטרנט שלכם ולבקש להפעיל את חסימת האתרים. היתרון הגדול הוא שקשה מאוד לילדים לעקוף חסם זה, ולכן הוא הבטוח ביותר.
למידע על אפשרויות החסימה שמספקות ספקיות האינטרנט השונות, ניתן להכנס אל אתרי הבית שלהם ולחפש בין "מוצרים ושירותים" שהן מציעות את תוכנות הסינון. למשל: אינטרנט זהב, נטוויז'ן או בזק בינלאומי.
ה"תענוג" הזה עולה סכום כסף קבוע וחודשי כתוספת לשירות אותו מספקת לכם ספקית האינטרנט שלכם, כאשר מדובר בסדר גודל של 10-20 ש"ח לחודש. חשוב להדגיש כי אם מחיר החסימה מתריע אתכם, היה ותעבור הצעת החוק האמורה יעלה התשלום לספקיות האינטרנט באופן משמעותי, כדי לממש את פתרון הזיהוי הביומטרי.


חסימה גורפת של גישה לרשת נשמעת לאנשים מסויימים כמו הפתרון הפשוט והיעיל ביותר, אבל המחיר שפתרון זה גובה הוא יקר מדי. וחשוב מכל, פתרונות יעילים יותר, נגישים יותר וטובים יותר עבור ילדינו, נמצאים כבר היום בהישג יד. נצלו אותם.

אם יש לכם שאלות נוספות, הגיבו ונשמח לענות.
© כל הזכויות שמורות