באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

טיול עם ילדים - שלב האריזה

בכל נסיעה ישנו הרגע הזה שאתם מתיישבים במטוס או ברכב, כבר רחוקים מהבית ומתחילים להזיע: "מה שכחנו לקחת?" באריזה עם ילדים יש לרגעים האלה משמעויות אחרות - נסו לדמיין טיול בו לא לקחתם את המוצץ האהוב, או נתקעתם בלי מעיל.

מאת: דנה רוטמן ושירלי צפלוביץ

המאמר מתאים לכל הגילאים


כשנוסעים עם ילדים חייבים, אבל ממש חייבים לקחת את כל הבית, נכון?
לא בדיוק. כלומר כן, צריך לקחת הרבה. מאד. אבל לא את כל הבית. רק את רובו. וההבדל בין חופשה שאת רובה תבלו בחיפוש אחרי החיתולים שלא הבאתם או בניחום הילד על הדובי שלא בא איתו, לבין זו שבה כל הציוד אתכם הוא של שמיים וארץ.
אז מאיפה מתחילים? איך אורזים ומה לוקחים?

כשמדובר באריזה, השיקולים העיקריים שיש לקחת בחשבון הם גילאי הילדים ויעד החופשה.
גילאי הילדים: לתינוקות בדרך כלל נדרשת כבודה גדולה יותר מאשר לילדים צעירים – חיתולים, מגבונים, מוצצים ושאר חפצים חיוניים לתינוקות, אינם רלוונטיים כשמדובר בילדים גדולים יותר; וממילא אפשר לנסות ולהסביר להם מה שכחתם ולמה, ולהשלים את החסר תוך כדי החופשה.
יעד החופשה: חשוב כדי לנסות ולהבין איזה ציוד הכרחי לקחת מהבית ומה אפשר להשלים שם במקום. גם מזג האויר ביעד קובע את סוג הציוד שיש לקחת ואת כמותו – חופשה בחורף מחייבת סוודרים וסווטשירטים שתופסים נפח רב, ואילו בקיץ לא כדאי לשכוח את בגדי הים בבית.

מה אורזים?


אריזה לתינוק

לפני האריזה, בואו נדבר קצת על התיק שבו תארזו את הדברים: בטיול (ובכלל) כדאי להשתמש בתיק גב עם כתפיות ולא בתיק צד. נוחות הנשיאה שלו והעובדה שהידיים שלכם נשארות פנויות עבור התינוק, הופכות את תיק הגב לאופציה הטובה ביותר לטיול עם תינוקות. את רוב התיקים ניתן גם לתלות על העגלה. אפשר לרכוש תיק החתלה יקר אבל אפשר להסתפק גם בתיקי גב רגילים, רצוי כאלה שיש בצידם כיסים לבקבוקים.

ולעצם האריזה - ראשית, כדאי לדאוג לדברים ההכרחיים לפי כלל האצבע: כל מה שהתינוק שלכם לא יכול בלעדיו, כדאי להביא ולו בכמות קטנה והתחלתית. למשל –
חיתולים: אם אתם מטיילים בארץ, אין סיבה לסחוב אתכם את כל חבילת החיתולים, ואפשר בהחלט לרכוש כמות נוספת במקום שבו תשהו. אם אתם מטיילים לחו"ל, בדקו קודם לכן האם במקום בו תשהו יש חיתולים מהסוג החביב עליכם או תחליף סביר, ואם לא – דאגו להביא כמות מספקת לכל משך החופשה, ועוד קצת. תמיד עלולות להיות תקלות, שלשולים ומחלות מעיים או סתם דליפות לא מתוכננות. עדיף לחזור הביתה עם חיתולים עודפים מאשר להתקע בלי חיתולים.
מגבונים: כללי החיתולים תקפים גם לגבי מגבונים, מה גם שהם משמשים לא רק לנקיון בעת החלפת חיתול אלא גם לטיפול בשאר תקלות הדליפה והלכלוך שכל טיול עם ילדים מתהדר בהן.
תמ"ל: אם התינוק שלכם ניזון מתמ"ל כדאי להביא אתכם את הסוג החביב עליו. לא בכל המקומות קל או אפשרי למצוא תמ"ל ולא כדאי לעשות נסיונות קולינריים עם התינוק דווקא בחופשה.
משטח החתלה או חיתול בד שישמש כמשטח כזה. נוח למקומות בהם אין עמדות החתלה מסודרות ובעיקר לטיולי טבע וטיולים במקומות פחות עירוניים.
משחות החתלה: עם השינויים בתזונה בחופשה עלולה להגיע גם תפרחת חיתולים וכדאי להיות ערוכים אליה עם המשחה המועדפת עליכם.
מוצצים: יש ילדים שמעדיפים סוג מסוים ובלעדיו לא ירגעו. אם הילד שלכם כזה, הביאו איתכם כמה מוצצים ספייר, למקרה הצורך, כי למוצצים יש נטייה ללכת לאיבוד בדיוק ברגעים הקשים ביותר.
גליל שקיות סנדביץ': לבגדים מלוכלכלים, חיתול מלוכלך או סתם דברים שמתגלגלים בתיק. תמיד נוח שתהיה שקית זמינה.
בגדים: על הבגדים נפרט בהמשך המאמר, אולם ככלל אצבע כדאי להביא יותר בגדים מזמן החופשה המתוכנן. תינוקות פולטים, דולפים, מתלכלכים וכו'. במקום לחפש בדחיפות מכבסה, כדאי לקחת אתכם עוד כמה סטים של בגדים. ולא לשכוח כובע, כנגד השמש או נגד קור, בתלות במזג האויר.

ישנם כמובן עוד המון דברים שכדאי ורצוי להביא, לפי ההעדפה שלכם, גם אם לא כולם חיוניים. הנה כמה דוגמאות:
סינר. אם התינוק שלכם כבר אוכל מזון מוצק, כדאי להצטייד בסינר רב פעמי, או טוב מזה – קופסא של סינרים חד פעמיים שניתן להשליך בתום השימוש.
מברשת לניקוי בקבוקים (סבון אפשר להשיג בבתי המלון או בסופר במקום החופשה).
כוס עם שסתום לשתית מים, אם התינוק שלכם בגיל הרלוונטי
אם אתם נוסעים למקום בו אין מיטת תינוק, שקלו לקחת איתכם לול מתקפל עבור התינוק.
חטיפים לדרך, המתאימים לגיל התינוק – גרבר, צ'יריוס או ביסקוויטים.

יש גם עזרים אחרים, כשמדובר בתינוקות, שאותם לא כדאי לשכוח בבית :
עגלה או טיולון, לבחירתכם. גם ילדים גדולים יותר שכבר הולכים מרחקים לא קטנים יהנו מעגלה בטיול – מטבע הדברים יש נטייה ללכת יותר ברגל במקומות זרים והימים דחוסים בפעילות. לא תמיד הילדים עומדים בעומס ההליכה ועגלה תקל עליהם לגמוע מרחקים.
מנשא גב או בטן, כדי שלא תהיו מוגבלים רק במקומות טיול שנוחים למעבר עגלות.
כסא בטיחות או סלקל, כדי שתוכלו גם להתנייע ברכב.
כסא אוכל מתקפל, לילדים שכבר אוכלים לבדם (אפשר להכניס אותו לתוך אחת המזוודות בעת הנסיעה) – בחלק גדול מהמסעדות יוצע לכם כסא לתינוקות, אבל כדי שלא תתקעו בלי אפשרות להושיב את תינוקכם בנוחות, כדאי להצטייד בכסא כזה
אינטרקום – אם אתם שוהים בדירת נופש או רוצים לבלות על מרפסת החדר, בעת שהתינוק שלכם ישן.
שמיכה קלה: לשינה במטוס, בעת הנסיעות או סתם בעת עצירה על הדשא בפארק כלשהו

הילדים בהחלט יכולים להשתתף באריזה
הילדים בהחלט יכולים להשתתף באריזה דנה רוטמן


אריזה לילדים

ילדים גדולים יותר כבר לא צריכים את כל הפיצ'יפקעס הקטנים של היומיום, ובאופן כללי אפשר לחלק את המטען שלהם לשניים – בגדים וחפצים הכרחיים אחרים, ושעשועים.
על הבגדים נרחיב בהמשך. כרגע נתמקד במה שיוגדר כ"שעשועים":
חוברות עבודה ועפרונות, מדבקות, ספרים, צעצועים קטנים הנוחים לשימוש בעת נסיעה, פלסטלינה, בלונים, מכוניות פלסטיק קטנות ובובות קטנות – כל אלה יכולים לשמש את הילד שלכם בזמן שעמום, ולא פחות חשוב מכך – בעת השהיה במלון או במטוס.
אם יש לילדכם חיית פרווה אהובה או חפץ מעבר אחר – אל תשכחו לקחת אותו! אם הוא יחיד במינו, נסו למצוא לו כפיל ולקחת את הכפיל, כך שאם ילך לאיבוד במהלך הטיול לא יקרה אסון. כשילדים מגיעים למלון או למקום זר אחר ומגלים שם את החפץ החביב עליהם, צעצוע או ספר שהם אוהבים, ההסתגלות שלהם תהיה קלה יותר.

בגדים

רוב המטען שלכם יכלול בגדים, וכדי שלא תרוקנו את כל הארון (ואחר כך גם תסחבו אותו אתכם) הנה כמה רעיונות איך לארגן את אריזת הבגדים ומה לבחור:
גם אם אתם משתדלים לנסוע עם כמה שפחות ציוד, אל תסתפקו בפחות משלושה סטים של ביגוד לכל ילד – אחד ללבישה, אחד מלוכלך ואחד בכביסה.
אם אתם נוסעים ליותר משבוע, קחו בגדים למספר ימים ותכננו לכבס במהלך הטיול. בדקו עם סוכן הנסיעות או ברשת איפה אפשר למצוא מכבסה ואיך מפעילים אותה. גם לילדים זו יכולה להיות חוויה לא שגרתית.
שננו: מותר ללבוש בגד יותר מפעם אחת ללא כביסה; אתם בטיול, ואם הבגדים לא מלוכלכים ממש, אפשר למחזר אותם. כתמים קטנים אפשר להסיר עם מסיר כתמים (מגבונים או עט).
כשאתם מתכננים את הבגדים שתקחו, נסו לחשוב כיצד תלבישו את הילדים בשיטת הבצל – שכבה קלה ועליה שכבה נוספת, חמה יותר, יחממו יותר מאשר סוודר חם אחד. את השכבות ניתן גם "לקלף" אם מזג האויר הופך חם יותר או ללבוש שכבה נוספת אם הוא מתקרר
בחרו בגדים קלים לכביסה וייבוש. בגדי טריקו ופליס קלים לכביסה וייבושם נוח יחסית. בגדים הדורשים גיהוץ – השאירו בבית. לילדים גדולים יותר, נוח במיוחד לקחת מכנסי ג'ינס, עליהם הלכלוך בולט פחות.
אם אתם נוסעים למקום חם, ילדות ירגישו הכי נוח בשמלות טריקו פשוטות. זה חוסך מקום במזוודה וחוסך התלבטויות של מה מתאים למה.
בדקו מראש מה צפוי להיות מזג האויר במקום החופשה שלכם והתאימו את הלבוש למקום. הבעיה הכי גדולה היא בעונות מעבר או במקומות בהם יורד גשם גם בקיץ ומזג האויר בלתי צפוי. במקרה כזה, קחו איתכם גם סווטשירט לערבים קרירים או מעיל גשם מפלסטיק לימים הגשומים - ולא לשכוח להצטייד גם במטריה.
אתם מכירים הכי טוב את הילדים שלכם - האם הם נוטים להתלכלך נורא או שאולי הם ילדים ששומרים על נקיון יחסי של הבגדים? תכננו בהתאם.
קחו בגדים שמתאימים אחד לשני ולא חליפות מדוייקות. כך אם החולצה האדומה מתלכלכת, אפשר להתאים חולצה אדומה אחרת ולא להחליף את התלבושת כולה. ג'ינס וחאקי מתאימים להכל.
רוצים לחסוך מקום? ותרו על פיג'מות. הילדים יכולים לישון בבגדי טריקו שילבשו למחרת היום.
בחרו בגדים נוחים שהילדים כבר לבשו. טיול זה לא הזמן לנסות בגדים ונעליים לא מוכרים.
אם אין לכם תוכניות מיוחדות (חתונה משפחתית למשל) מספיק סט אחד של בגדים חגיגיים יותר, ומיותר לסחוב זוג נעליים נוסף חגיגי. אף אחד לא יתעלף אם הנסיך שלכם ילבש דגמ"ח יפה עם נעלי ספורט או שיורשת העצר תופיע בשמלה מסתובבת עם סנדלים נוחים.

רשימה בסיסית של בגדים תכלול את הפריטים הבאים:
מכנסיים ארוכים
חולצות ארוכות
חולצות T
מכנסיים /חצאיות קצרים
שמלות טריקו
סט אחד של בגדים חגיגיים למקרה הצורך
פיג'מה / כותנת לילה
בגד ים + כובע ים + משקפת שחיה / מצופים. לתינוקות יש להביא גם חיתולי ים
גרביים
תחתונים
ז'קט קל או סווטשירט
נעלי התעמלות/הליכה וסנדלים
כובע ומשקפי שמש
לתינוקות נוח מאד לקחת בייביגרו (חליפת גוף) לשינה ולנסיעות.

כדאי לשנות את הרשימה לפי יעד הטיול ומזג האויר הצפוי בו.

כלי רחצה

מעבר לכלי הרחצה שאתם תזדקקו להם, לילדים יש צרכים משלהם. בכלי הרחצה של הילדים אפשר למצוא:
מברשות שיניים ומשחת שיניים המתאימה לילדים
סבון תינוקות ושמפו ללא דמעות (אפשר להשיג גם בבקבוקים קטנים הנוחים לנסיעה)
קרם החתלה רגיל וכזה למקרי תפרחת חיתולים
קרם הגנה כנגד השמש
ג'ל תחליף לסבון ידיים – המשמש לחיטוי במקומות בהם ברז אינו נגיש
מגבונים בכמות מסחרית
משחה דוחת יתושים
מסרק או מברשת ומלאי של גומיות וסיכות (למי שרלוונטי)
שפתון כנגד יובש השפתיים
נייר טואלט

עזרה ראשונה

בתיק כלי הרחצה או בנפרד רצוי לקחת מהבית ערכת עזרה ראשונה מצומצמת למקרי חירום ומחלות. בערכה זו כדאי לכלול:
פלסטרים, משחת חיטוי (פולידין), תחבושת אלסטית ותחבושות רגילות.
תרופות: יש ילדים שמשתמשים בתרופות על בסיס קבוע, ואסור לשכוח לקחת גם אותן לדרך (אם מדובר בתרופות מרשם, בקשו מהרופא שיצייד אתכם במרשם נוסף למקרה שתאלצו לקנות כמות נוספת של התרופה או אם תשאלו עליה כשתגיעו למדינה זרה). תרופות ללא מרשם רופא לא תמיד זמינות, ואם תתעוררו בלילה עם ילד קודח מחום רצוי שלא תצטרכו לחפש את בית המרקחת הקרוב אליכם... בין התרופות שרצוי לקחת מהבית:
אקמולי בנרות או סירופ (ומזרק תואם)
נורופן לילדים
אוטידין לאלחוש כאבי אזניים (במיוחד אם אתם טסים)
אוטריוין או תרסיס מי ים לאף סתום
קלבטן או תרופה אחרת להקלה על מיחושי בטן
משחת פניסטיל לעקיצות
מדחום
קרם אנטיביוטי או תרסיס חיטוי למניעת זיהום פצעים
פינצטה ומחט, להוצאת קוצים מהידיים

ילדים בגמילה מחיתולים

מסבכים את החיים בזמן הטיול וגם את האריזה, אבל לא כדאי להשאיר אותם בבית ... עם ילדים הנמצאים בשלב זה כדאי להצטייד בכמות רבה יותר של בגדים, ובעיקר תחתונים, ולא פחות חשוב – לקחת סיר (רצוי כזה עם שקיות חד פעמיות בתחתית שיקל עליכם את ניקויו) או אסלניות (ניילון המרפד את האסלה) לשימוש בשירותים ציבוריים, ונייר טואלט לאזעקות פתאומיות.

אם נוסעים לשפת הים או למלון עם בריכה

כדאי לקחת בגדי ים, משקפות, כובעי ים ומצופים. רצוי לארוז אותם בתיק נפרד (שניתן להכניס למזוודה) אשר ישמש אתכם רק בחוף הים או בבריכה.

עזרים נוספים שעשויים להקל עליכם את החיים

שקיות זבל – אפשר לרפד בהן את המזוודות בתחילת הטיול, ולאחר מכן להשתמש בהן לאיסוף הכביסה המלוכלכת.
מסיר כתמים – אפשר להשיג היום מסירים כתמים באריזות קטנות (חלקם בצורת עט) ונוחות לנשיאה, ואלה יהיו העזרים החשובים ביותר בזמן טיול, המועד לפורענות לכלוך מצד הילדים
אטבי כביסה – לתליית בגדים שכובסו במלון או בגדי ים רטובים

עכשיו אני מוכנה!
עכשיו אני מוכנה! דנה רוטמן


איך אורזים?


ראשית, חשוב להפריד בין מה שתקחו אתכם לרכב או למטוס, לבין מה שתשלחו במזוודות. רצוי לקחת אתכם תיק גב שבו ירוכז כל הציוד ההכרחי (ורצוי גם לקחת כמה שפחות אתכם) לטיסה או לנסיעה, ואת השאר לארוז במזוודות.
מאחר ולמזוודות יש נטייה לא נעימה ללכת לאיבוד, כדאי לקחת אתכם בתיק הגב גם בגדים וציוד הנדרשים ליום טיול נוסף עם הילדים – כך תוכלו להסתדר גם ללא המזוודות האובדות. את המטען שיארז במזוודות כדאי לחלק בין שתי מזוודות או יותר, כך שאם אחת תלך לאיבוד, תוכלו להסתדר עם מה שיש באחרת, עד שהמזוודה תמצא. זה מומלץ גם כיוון שבחלק מקווי התעופה יש מגבלת משקל מחמירה על כל מזוודה (בדקו עם סוכן הנסיעות) כך שעל מזוודה אחת כבדה תשלמו "אוברווייט" (תשלום על משקל עודף) בעוד על שתי מזוודות קלות יותר לא תשלמו.

רשימות

ההמלצה הראשונה בתכנון אריזה לטיול היא הכנת רשימות מפורטות של הדברים שאתם צריכים. יש המעדיפים לעבוד עם גליון אלקטרוני כדוגמת אקסל ויש כאלו המעדיפים את השיטה הותיקה של פנקס ועט. לא משנה באיזו שיטה בחרתם, הכנת רשימות מפורטות תקל על האריזה ותשמש אתכם גם לטיול הבא. הכינו רשימה נפרדת לכל נושא:
ביגוד והנעלה ילדים
אביזרים נלווים ילדים
ביגוד והנעלה מבוגרים
כלי רחצה ותרופות
מסמכים
אלקטרוניקה

רשמו מה כל אחד ילבש בכל יום, עד לרמת הצבע והדוגמא; הכינו רשימה נפרדת לאריזה במזוודות ורשימה נפרדת לבגדים שילבשו בטיסה (לא לשכוח כי במטוסים קר!) ולתיק העליה למטוס.

אז איך הכל יכנס?

קחו לכם משטח נוח ורחב (המיטה הזוגית אידאלית לנושא) והתחילו להניח עליו את כל מה שמופיע ברשימות שלכם לפי נושאים. הצמדו לרשימה. אם כתוב בה "5 חולצות טריקו עם שרוול קצר", אל תביאו מהארון 7 חולצות, שיהיה. הביאו 5 והניחו על המיטה. בסיום התהליך המיטה תתכסה בערימות של בגדי מבוגרים וילדים, ביגוד תחתון ואביזרים שונים. מה עושים עכשיו?
כמה מזוודות אתם לוקחים? אם אתם נוסעים לזמן קצר (סוף שבוע ארוך) תוכלו כנראה להסתפק במזוודה אחת. אם אתם משפחה גדולה או נוסעים לזמן ממושך יותר, תזדקקו למספר מזוודות. מומלץ תמיד לנסוע כשהמזוודות לא מלאות עד אפס מקום. גם אם שופינג פראי לא בתוכנית, תמיד קונים משהו, ותמיד האריזה בדרך חזרה יעילה פחות מבדרך הלוך. אם הבגדים שבחרתם ממלאים את המזוודות עד אפס מקום יש לכם שלוש אפשרויות: לקחת מזוודה נוספת (ממש לא מומלץ), לוותר על חלק מהבגדים (אם אתם מסוגלים) או להכניס לאחת המזוודות תיק נסיעות ריק (הפתרון היעיל ביותר).
חלקו את הבגדים לקבוצות בהתאם למספר המזוודות. מומלץ לערבב ולא למלא מזוודה אחת בבגדי ילדים ואת השניה בבגדי המבוגרים. כזכור, מזוודות הולכות לאיבוד לפעמים וכדאי שכל אחת מהמזוודות תוכל לשמש את המשפחה כולה.
ארזו את הדברים הקטנים כמו הלבשה תחתונה או בגדי תינוק באריזות נפרדת שיונחו בתוך המזוודה. אם אתם יכולים להניח ידיכם על קוביות אריזה, הרווחתם. אם לא, אפשר לארוז את כל פריטים הקטנים בתיקי בד, שקיות זיפלוק גדולות או אפילו באריזות ריקות של מצעים - הן שקופות, נסגרות בנוחות ונהדרות לאריזה פנימית. גם את בגדי הילדים אפשר לארוז באריזה פנימית. זה מקל מאד על פירוק המזוודה בארץ היעד ועל אריזה מחודשת, בעיקר אם אתם נוסעים ממקום למקום.
אם אתם נוסעים ליעד הכולל ים או בריכה, מומלץ לקחת תיק קל, נוח ועמיד במים שיוקדש לירידה לחוף או לשפת הבריכה. בזמן האריזה תוכלו לשים בתיק הזה את כל ציוד הים, ואת התיק הכניסו בשלמותו למזוודה.
גם את הנעליים הנוספות שאתם לוקחים מומלץ לארוז בעטיפה נפרדת, אפילו בשקית ניילון. את הנעליים כדאי להניח בצד של המזוודה שקרוב לגלגלים (הצד שיהיה הכי נמוך כשהמזוודה נגררת). זה טוב כדי שהנעלים לא ימעכו את הבגדים וזה טוב כי זה שומר על מרכז הכובד של המזוודה נמוך יותר ומפחית סיכויי התהפכות.
אם אתם הולכים "לחיות מהמזוודה" - או במילים אחרות לא מתכננים לפרוק את המזוודה כולה לארונות ביום הראשון ולארוז הכל בחזרה ביום האחרון - נסו לארוז את הבגדים בגלגול. כשהבגדים ארוזים בגלגול אפשר לראות יותר טוב מה יש במזוודה ולשלוף בגד ספציפי. איך עושים את זה? מכנסיים: מקפלים מכנס על מכנס ומגלגלים מהקצה העליון. חולצה: מתחילים כמו בקיפול רגיל (שרוולים פנימה עם חלק מהצד) אבל במקום לקפל לחצי, מגלגלים מהקצה העליון (של הצוואר). כך מתקבלים בגדים מגולגלים שאפשר להניח זה לצד זה בצפיפות במזוודה.
הקפידו לארוז בסוף את הדברים שתזדקקו להם בהתחלה. מומלץ שהשכבה העליונה של המזוודה תכלול סט בגדים לכל המשפחה ליום המחרת להגעה, בגדים תחתונים, פיג'מות, ואת בגדי הים והחוף במידה ורלוונטי. את כלי הרחצה מומלץ לקחת בתיק העליה למטוס.

ולהקלת האריזה


יצרנו טבלת אקסל בסיסית, שתוכלו להתאים לצרכים וליעד הנסיעה שלכם. בטבלה ניתן לסמן את החפצים שתארזו ואת הכמויות הרלוונטיות לכם.
האתר The Universal Packing List מאפשר יצירת רשימת אריזה אישית משלכם, על פי פרטי הנסיעה ותיאור המשפחה שתסמנו מתוך סרגלי האתר. מהנסיון שלנו - זה עובד!

והכי חשוב -
נסיעה טובה!
© כל הזכויות שמורות