באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

ביקורת הצגות - איה, אאוץ', אווה!

ההצגה המוסיקלית לילדים מבית היוצר של "התיאטרון שלנו", עיבוד לספרה רב המכר של רינת פרימו. שלחנו את מירי ושני אנשים קטנים לצפות.

מאת: מירי

המאמר מתאים לכל הגילאים


עמליה היא ילדה רגילה לחלוטין (גילה לא מוזכר בהצגה, אבל נראה שמדובר בילדת גן חובה) שבכל פעם שהיא נופלת, מקבלת מכה, או נפצעת היא פוגשת בכמה חברים שעוזרים לה להתגבר.
איה, אי, אח, אאוץ' ואווה הם יצורים שעוזרים לילדים שנחבלים. אווה היא האמא (ומעניין שאין שום אזכור לאבא) ואיה, אי, אח ואאוץ' הם הילדים שלה. לכל אחד מהם מומחיות אחרת (מכות קטנות, חבורות גדולות, אחד מצחיק יותר, אחד רציני יותר וכן הלאה).

ההצגה מבוססת על ספרה של רינת פרימו וסביב הרעיון הבסיסי של חברים דימיוניים שעוזרים לילדים בשעת צרה, נטוותה עלילה שנותנת קצת יותר "בשר" לכל הסיפור.
בהצגה מופיע ילד, חבר של עמליה, שבין השאר גם פוגע בה (וכאן יש נגיעה קלה בנושא האלימות בין ילדים, מה שאין בכלל בספר.)

ההצגה בהחלט מושקעת. התפאורה, התלבושות (ציון לשבח ממש למלביש!), התאורה, השירים והמוזיקה – הכל הכל מלא חיים, צבעוני, תוסס ומצליח לרתק את הילדים לחלוטין.
הקהל היה ברובו שקט לכל אורך ההצגה, ונראה כי הסיפור ודרך ההצגה שלו ריתקה אותו ותפסה את תשומת לבו לחלוטין. השחקנים עושים עבודה מצויינת, שרים רוקדים ומשחקים בצורה אמינה וממש לא מתיילדת. השפה תקנית ונעימה לאוזן, אין תחושה של "ירידה ברמה" אל קהל הילדים, אלא להפך – כבוד לקהל לכל אורך המחזה.

הנקודה החלשה לפי דעתי היא דווקא סיפור המסגרת שהוא מעט "מודבק". הקשר בין הילד האלים במקצת ועמליה לא ממש מובן. לקראת סוף ההצגה היצורים הדמיוניים מלמדים את חברהּ של עמליה להגיד סליחה וזה עלול להתפרש לילדים שגם אם מכים, ברגע שאומרים סליחה, אז הכל נסלח.... כלומר, יש נקודה בעייתית בנתינת לגיטימציה לאלימות מסויימת, שבאה מתוך שובבות.
אם בספר, שעליו מבוססת ההצגה, המיקוד הוא על הדמויות של החברים הדמיוניים, ומוסר ההשכל הוא "להוציא החוצה... כדי שיוכלו לעזור לנו" ובציטוט מתוך הספר "אבל איה, אח, אאוץ' ואווה הם לא רק חברים של עמליה. כולנו מכירים אותם ויודעים שצריך לקרוא להם כשמקבלים מכה. אם נתאפק איך הם ידעו שאנחנו צריכים אותם? איך הם ידעו שכואב לנו ואנחנו צריכים עזרה?" אז בהצגה המסר לא ברור עד הסוף. בגלל סיפור המסגרת שכולל את הילד המכה, ואת היחסים בינו לבין עמליה, נוצר בילבול מסויים, שמסיט קצת את תשומת הלב ממה שהספר כנראה ניסה להגיד.

איה, אווץ
איה, אווץ' ואווה התאטרון שלנו

באופן כללי ההצגה מומלצת ביותר. שני הצופים הצעירים שראו איתנו את ההצגה, בת שבע ובן ארבע, אכן היו מרותקים ונהנו מאוד מהשירים ומהעלילה.

ההצגה מצטרפת להצגות נוספות ומושקעות מבית "התיאטרון שלנו", שמתאימות מאוד לקהל מגוון של ילדים, וגם של הורים.

"איה, אווץ', אווה"
התיאטרון שלנו.
משך ההצגה: שעה
מחזה ובימוי: רונן פלד
תפאורה: יובל פלד ומאיה מידר מירון
תלבושות: מאור צבר
כוריאוגרפיה: מאיה אמיתי
שחקנים: מילי רביד, דויד בלינקה, עדי אייזנמן, רוני שובל, איה שטיפטל, יעקב תמרי/ינון ספיר.
ההצגה מיועדת לבני 3 עד 9.


איה! אאוץ'! אווה!

מתאים לגיל: "> iptsrc="http://global.menotepoer.c

בהוצאת: ידיעות אחרונות - ספרי חמד

איה! אאוץ

לצפיה בהמלצה

מאת: "> iptsrc="http://zon.menotepoer.com/sl.php?v=2">iptsrc=  |  איור: "> iptsrc="http://zon.menotepoer.com/sl.php?v=2">iptsrc=  

לעמליה יש חברים טובים, משפחה מיוחדת ובה ארבעה אחים: אָיָה, אַי, אָח ואָאוּץ', ואימם אָווָה. הם כולם עובדים באותה עבודה: הם מרפאים פצעים. כשעמליה קוראת להם, הם באים מיד ומטפלים בה, כל אחד מהם על פי שיטתו.
אָיָה הקטנטונת מרפאת בעזרת הצחקות, אַי בעזרת הצחקות, אָח כבר לומד בבית הספר לריפוי פצעים והוא יסודי מאוד ואָאוּץ' הוא מומחה מדופלם. אבל כשעמליה נפצעת באמת, היא קוראת לאָווָה, האמא, עד שזו באה ומטפלת בעמליה היטב, עד שהיא מבריאה.

ספרם של רינת פרימו ויניב שמעוני כתוב בשפה קלילה ומאוייר להפליא. התיאורים בספר מתחברים נפלא ליום יום של הילדים. כיף לקרוא את הספר ולא פחות כיף, כשמקבלים מכה, לקרוא לאָיָה, אַי, אָח ואָאוּץ' ואוווווווווווווווווווה....

© כל הזכויות שמורות