באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

יום הולדת - פיראטים

קפטן הוק, כחול הזקן ושאר חבריהם הפיראטים, המפחידים והמרתקים באים לבקר אצלכם בבית, במסגרת יום הולדת שכולו פיראטים ואוצרות.

מאת: דנה רוטמן

המאמר מתאים לגילאים  יום ההולדת של הפיראט הפרטי הגיע, ואנחנו נענינו לאתגר שהוא הציב, וניסינו לתכנן יום הולדת ביתי שכולו פיראטים והרפתקאות. רוב העבודה הושקעה בהכנה מראש של הפריטים השונים והמשחקים שישוחקו במהלך יום ההולדת, כך שבזמן יום ההולדת לא נותר אלא לשלוף בכל פעם את האביזרים הנדרשים, ולהפעיל את הילדים.
תקציב ועלויות – רוב החומרים היו זולים וזמינים למדי (בריסטולים, דבק, טושים צבעוניים וכו' – ראו בהמשך), כך שעלות יום ההולדת היתה נמוכה משמעותית מהזמנת מפעיל.

הזמנה


על ההזמנה צולם הפיראט הפרטי, כשהוא משתכשך בים, ולראשו הוסף איור של כובע פיראטים, באדיבות תוכנות הציור של המחשב. בהזמנה נקראו כל חברי הצוות לעזור לפיראט לחגוג את יום הולדתו. הזמנות אחרות אפשר לעצב על בסיס דגל פיראטים, כובע פיראטים, תיבת אוצר או מפת מטמון.


יצירהשבלונה להכנת כובע פיראט דנה רוטמן
הכובעים הוכנו מבריסטול שחור. להכנת כל כובע נדרשו שתי מגזרות זהות בגודלן. כל שתי מגזרות הודקו זו לזו באמצעות שדכן. החלק בו יכניסו הילדים את ראשיהם הושאר גדול מדי, במתכוון. לאחר שכל ילד קיבל את הכובע שלו, הקטנו את הכובע לגודל המתאים, בהידוק נוסף של השדכן.שבלונה להכנת רטיה לפיראט דנה רוטמן
להכנת הרטייה השתמשנו באותו בריסטול שחור, שנחתך לצורת אליפסה קטומה (אפשר להשתמש בשאריות הבריסטול מהכובעים, לשם חסכון). חוט גומי, שאפשר לקנות בכל חנות סדקית, שימש לקשירת הרטייה. את החוט הצמדנו לבריסטול בדבק חם, שעדיף על סיכות שדכן, שכן אלה עלולות לגרום לשריטות סמוך לעיניים.כובע פיראט מקושט דנה רוטמן
את הרטיות והכובעים קישטו הפיראטים בטושים מטאליים, מדבקות ונצנצים. באופן דומה אפשר לקשט גם בנדנות, ולעשות שימוש בצבעי בד או חומרים אחרים כמו דבק נצנצים (כדאי להביא בחשבון שזמן הייבוש של דבק נצנצים וצבעי בד ארוך למדי, וכדאי להמנע מהם אם רוצים להשתמש באביזרים תוך כדי יום ההולדת).משימות


לאחר שכל המשתתפים במסיבה הגיעו וסיימו לקשט את האביזרים שניתנו להם, החלה הפעילות הקבוצתית. סיפור המסגרת ליום ההולדת כלל את הפיראט הביתי כגיבור ראשי: לשם חיפוש אוצר שהוחבא אי שם באיזור, נזקק הפיראט לחברי צוות שיצטרפו אליו במסע מלא סכנות. משום שהמשימה צפויה להיות סבוכה צריכים חברי הצוות לעבור מיונים ואימונים קפדניים, בטרם יוכלו לצאת עמו לשייט.

משימה ראשונה: הדבק את הרטייה על הפיראט


הדבק את הרטיה על הפיראט דנה רוטמן
במסגרת המשימה הראשונה, נדרשו הילדים להדביק רטיה על פניו של פיראט מצויר על גבי בריסטול, כשעיניהם מכוסות.
הילדים הועמדו בשורה, כל אחד מהם קיבל רטייה עשויה מלבד (אפשר למצוא בחנויות היצירה לבד שבצידו האחורי מדבקה, ולחסוך את השימוש בדבק נוזלי), שגזרנו באופן דומה לרטיות שהילדים חבשו. הילדים ניסו לכוון ולעודד את חבריהם שצלחו את המשימה, גם אם חלקם (הגדול...) רימה והציץ מתחת לכיסוי העיניים...משימה שניה: מירוץ השליחים של קפטן הוק
משימה זו דרשה מעט הכנה מוקדמת. לפני יום ההולדת הכנו לכל ילד וו, בדומה לזה בו השתמש קפטן הוק בסרט "פיטר פן". הכנת הווים קלה, וכדאי לבצע אותה מספר ימים לפני יום ההולדת.


הכנת הווים דנה רוטמן
החומרים הנדרשים:
כוסות קלקר או קרטון חד פעמיות
קולבים כמספר הילדים
דבק חם
סכין יפני
ספריי צבע כסףהוו המוכן דנה רוטמן
ההכנה:
את הקולבים חותכים, כך שרק ראש הקולב (החלק שאותו תולים על המתלה) נותר. הופכים את הכוסות, כך שבסיסן מונח כלפי מעלה, וחורצים בו צורת X בעזרת סכין יפני. משחילים את ראש הקולב שנותר, בחריץ שנוצר ומדביקים אותו לכוס בדבק חם. מחכים כחצי דקה לייבוש מלא.
לאחר שכל הווים מוכנים אפשר לצבוע אותם בספריי כסף, לקבלת מראה דומה לוו של קפטן הוק.


את הווים חילקנו לילדים רק בסמוך למשימה, כי ידענו שהם יהיו אטרקציה רצינית וימשכו את תשומת ליבם.


מירוץ השליחים של קפטן הוק דנה רוטמן
במירוץ השליחים של קפטן הוק הילדים חולקו לשתי קבוצות, ונדרשו להעביר ערימה של בייגלה מקערה אחת לקערה אחרת, שהוצבה בקצה השני של החדר. ומה כל כך קשה בכך? האיסור שהוטל עליהם - לא לעשות שימוש בידיים, או בשום אמצעי מלבד הווים.
שליית הבייגלה מהקערה וההעברה שלהם היו מצחיקים להפליא.


משימה שלישית: ים – ספינה
שינוי מסוים של משחק ה"ים-יבשה" המוכר, כשאת היבשה מחליפות ספינות קרטון ענקיות.


ים - ספינה דנה רוטמן
במקום יבשה, הכנו ספינות: שיטחנו קרטוני ענק שנאספו מחנויות סמוכות, וגזרנו מהן צורת בסיס של סירה, את שולי הסירה סימנו בעזרת נייר קרפ – אם מדביקים את הנייר כשהוא מתוח, הוא מתרומם מעט למעלה, ויוצר צורה של דופן נמוכה מאד, שלא מפריעה לילדים אבל תוחמת היטב את גבולות הסירה. הילדים עמדו על הסירה ונדרשו לקפוץ בהתאם להוראות שקיבלו מהפיראט הראשי.


משימה שלישית: קרב תותחים


ספינות הקרב דנה רוטמן
החומרים הנדרשים:
4 קרטונים גדולים
4 דגלי פיראטים
4 מקלות
40+ כדורי פינג פונג

ההכנה:
מהקרטונים יצרנו "ספינות פיראטים" עליהן יתרחש קרב התותחים. כל "ספינה" סומנה והובדלה מהאחרות באמצעות נייר עליו צויר דגל הפיראטים ונצבע בצבע שונה.כל קבוצה קיבלה שקית ובה למעלה מ-10 כדורים (מספר הכדורים היה שווה לכל הקבוצות. אם כדורי פינג פונג אינם זמינים, אפשר לייצר כדורי נייר, מנייר עיתון מכווצ'ץ'). בהינתן האות, הילדים החלו בקרב – תפקידם היה לנסות ולהחדיר כמה שיותר כדורי תותח לספינות האחרות, ולמנוע מהקבוצות האחרות לפגוע בספינה שלהם.
למרות שחשבנו שהילדים יזרקו זה על זה את הכדורים (כדורי פינג פונג קלים, ופגיעתם לא מכאיבה), הם הפתיעו בטקטיקות הסתננות לספינות האויבים והחדרה מהירה של הכדורים לתוכן. הם גם הגדילו והוציאו את הכדורים מתוך הספינות שלהם וניסו למחזר אותם ולהשתמש בהם לשם החדרה לספינות האחרות.
תחמנו את המשחק בזמן, ולאחר כחמש דקות הפסקנו אותו, למרות שנראה שהילדים היו עשויים להמשיך בו עוד ועוד.

משימה רביעית: הליכה על הכבש
כל פיראט מנוסה צריך לדעת איך ללכת על כבש הספינה, כשמתחתיו מים גועשים, בהם שורצים תנינים ומסתתרות סכנות אחרות. המשחק האחרון ביום ההולדת היה אימון של הפיראטים הפונטנציאליים בהליכה שכזו.


הליכה על הכבש דנה רוטמן
החומרים:
קרש באורך של כשלושה מטרים ורוחב של 20 ס"מ, עבה דיו כדי שילד יוכל ללכת עליו בבטחה.
שני שרפרפים (בגובה זהה, ולא גבוה מדי!).
מפה חד פעמית כחולה.
תנינים, כרישים ושאר יצורים מפחידים – בחנות של הכל בדולר מצאנו שני תנינים מתנפחים באורך של מטר (מהסוג המשמש לציפה בבריכה), שיצרו את אפקט הפחד המתבקש.

על גבי המפה, שנפרשה על הקרקע, הונחו שני השרפרפים, ועליהם – באופן יציב (וכדאי לבדוק זאת מראש!) – הנחנו את הקרש. בסמוך לו, הונחו התנינים המנופחים, ועוד חיות פלסטיק מפחידות שנמצאו בבית.הילדים על הכבש דנה רוטמן
הילדים הועמדו בשורה ונדרשו לעבור בהליכה את הקרש. רוב הילדים לא הזדקקו לעזרה, אולם לחלקם ניתנה יד, אם בקשו זאת.
בסוף המסלול, הם קפצו מהקרש, והתבקשו להגיע לתחנה בה יודיעו להם אם עברו את המבדקים.סיום


מובן שכל הפיראטים עברו את המבחנים בהצלחה מרובה, והופנו למציאת האוצר. בעזרת רמזים שנתן להם הפיראט הראשי, הם "גילו" את קופסת האוצר שהיתה מלאה במטבעות שוקולד מוזהבים ושרשראות סוכריות. (אם עושים את יום ההולדת בחצר אפשר ליצור מפת אוצר, ועל בסיסה להפעיל את הילדים ולכוון אותם לאוצר).
כל פיראט היה יכול לקחת לעצמו מהשלל, ולאחר מכן להתכנס לטקס יום ההולדת, העוגה וההרמה על כסא.
את הוו, הרטיה והכובע, הילדים לקחו עמם הביתה, יחד עם שקית ההפתעות המתבקשת. בחנות ממתקים מצאנו סוכריות בצורת גולגלות ושיניים, שמאד שימחו את הפיראטים כשגילו אותן בתוך השקית.

את יום ההולדת אפשר לסכם כך - הרבה עבודה לפני, לא מעט השתוללות תוך כדי, וילדים שהיו שמחים למדי להיות פיראטים (או לפחות פיראטים באימונים) למשך כשעתיים.
© כל הזכויות שמורות