באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

ד"ר עירית בקר עונה על שאלות בנושא רפואת שיניים לילדים

ד"ר עירית בקר מומחית לרפואת שיניים לילדים ולטיפולים בהרדמה כללית עונה על שאלות חברי הפורום בנושאי רפואת שיניים, צחצוח שיניים, סרבני צחצוח, זמני צמיחת ותחלופת שיניים, מחלות, אורתודנט, פלואור ועוד

מאת: דר' עירית בקר, בעריכת: גלית

המאמר מתאים לגילאים 

ביקור ראשון אצל רופא השיניים


מתי מומלץ ללכת לראשונה לרופא שיניים?

תשובה:
מומלץ ללכת לראשונה בגיל שלוש , אלא אם כן נצפתה בעיה בגיל מוקדם יותר כמו עששת בקבוק.בחירת רופא שיניים


איך בוחרים רופא שיניים לילדים, כזה שיהיה מקצועי ויחד עם זאת לא יגרום לילד טראומה בעקבותיה יסרב לבקר אצל רופא שיניים בהמשך?

תשובה:
יש לבחור ברופא שיניים שהוא מומחה לילדים. את רשימת המומחים תוכלי להשיג
דרך הסתדרות רופאי השיניים בטלפון 03-5288054, 03-5280507. ‏5288054‎-03צחצוח שיניים


מאיזה גיל מצחצחים שיניים? או לחילופין: מכמה שיניים? מתי מתחילים לצחצח עם משחה? קניתי מין ערכה כזאת של ‏3 שלבים, שיש בה מין מברשת שיניים עם שיניים מגומי ומברשת שיניים אמיתית לתינוקות. לפני כשבועיים יצאו לבתי שתי שיניים ראשונות. בינתיים אני נותנת לה 'לצחצח' עם המברשת עם שיני הגומי. האם לעבור למברשת הרגילה?

תשובה:
מרגע בקיעת השיניים לחלל הפה יש לצחצח אותם. ניתן לצחצח במברשת קטנה ורכה או באמצעות גזה רטובה. אין צורך להשתמש במשחת שיניים עד גיל ‏4 שנים - עד גיל זה קשה לילדים להימנע מבליעת המשחה ולכן הניקוי המכני מספק אין חשיבות עם איזו מברשת, העיקר לצחצח.שימוש במשחת שיניים


בתי מתעקשת על צחצוח עם משחה ולא מסכימה בלי משחה, מה מידת הסיכון בכך בהנחה שחלק מהמשחה נאכל על ידה. ושאלה נוספת: במסגרת עקשנותה היא מתעקשת לצחצח לבד, יעיל במיוחד זה בטח לא. עד כמה להתעקש? נכון לעכשיו אני נוקטת בגישה שצריך להרגיל אותה לצחצוח פעמיים ביום ואח"כ נשיג את היעילות. מה דעתך?

תשובה:
לגבי המשחה יש להקפיד על משחה ללא פלואוריד עד גיל ארבע כיוון שאין שליטה על כמות המשחה הנבלעת. לגבי נושא הצחצוח, להערכתי את נוהגת נכון.סרבני צחצוח


מה עושים עם סרבן צחצוח (שפתיים קפוצות, אי אפשר להכניס מברשת...) בן שנתיים?
רעיונות יצירתיים כגון בחירת המברשת בעצמו, הסברים, כולל קריוס ובקטוס, צחצוח הדדי (הוא לאמא ואני לו) - לא עוזרים. במשפחה יש היסטוריה לא נעימה של בעיות שיניים. יש משהו לעשות?


תשובה:
קודם כל לא לעשות מצחצוח שיניים מאבק כוחות.
במידת האפשר להפוך את העניין למשחק, לתת לילד מברשת שיניים שיצחצח את הכיור, החרסינה , הברזים (מקסימום תרוויחי ניקיון לפסח) ועם הזמן שתחושת מברשת השיניים נרכשה הוא יגיע גם לפה. צחצוח שיניים הוא חלק מהחינוך וכמו כל דבר יש צורך בהתמדה ואורך רוח.


צמיחת שיניים


עד איזה גיל בערך ממשיכות לצמוח שיניים וכמה יש בסוף? (שיני חלב כמובן) (רק כדי שאדע כמה זמן בערך יש לנו לסבול כאבים)

תשובה:
יש עשרים שיני חלב, בדר"כ הבקיעה מסתיימת בגיל שלוש.

האם יש חשיבות או משמעות לסדר צמיחת השיניים?
בני, כיום בן ‏11 חודשים, הצמיח תחילה את שתי השיניים החותכות התחתונות, ואח"כ את הניבים העליונים, ורק כעת את השיניים החותכות העליוניות. האם זה מצביע על בעיה לעתיד?


תשובה:
אין בכך בעיה, הילדים לא תמיד קוראים את הספר...נשירת שיני חלב


שיניים מתנדנדות בגיל חמש וחצי, כלומר הן יפלו ויוחלפו לשיני בשר, האם מומלץ לתת להן ליפול לבד? או בכלל איך להתמודד עם זה?

תשובה:
תן לטבע לעשות את שלו אלא אם כן זה מציק לילדה ואז מומלץ ל"עזור" להן ליפול, אבל רק אצל רופא שיניים מומחה לילדים על מנת למנוע טראומה.אורתודנט


אשמח לדעת החל מאיזה גיל או שלב התפתחותי יש טעם לפנות לאורתודנט.

תשובה:
קיימות שתי גישות בנושא:
‏1. להתחיל טיפול בטרם התחלפו כל שיני החלב בשיניים הקבועות. טיפול מוקדם שיביא להרחבת הלסת העליונה. לפי גישה זו יש ללכת לאורתודנט בגיל שבע-שמונה .
‏2. הגישה הנפוצה יותר: טיפול כולל לאחר התחלפות כל השיניים. לפי גישה זו אין טעם ללכת לאורתודנט לפני גיל ‏11‎-12. לטעמי הגישה השניה נכונה יותר מכיוון שהצלחת טיפול אורתודונטי תלויה בשיתוף פעולה של הילד. בגיל שבע קשה להשיג את שיתוף הפעולה הנדרש מה שימנע הצלחת הטיפול ויתרה מזאת לרוב יש צורך בטיפול נוסף עם התחלפות השיניים (המשנן) ואז
"בזבזנו" את שיתוף הפעולה עם הילד.

אורתודנט בגיל צעיר?


לבתי בת תשעה וחצי חודשים, בוקעות שיניים: נראה כי שתי השיניים הקדמיות "פתחו" שורה ואלו הצומחות בהמשך הן לא באותו קו, אלא צומחות יותר פנימה לתוך הפה. האם זה תקין, המצב אמור להסתדר לבד?

תשובה:
גיל תשעה חודשים הוא מוקדם מדי להתייחסות לסידור השיניים בקשת, ויש לחכות לגיל מבוגר יותר

לבני בן השנתיים שיניים (בעיקר הקדמיות העליונות) שגדלו במרווחים די גדולים (‏1 מ"מ בין השתיים הקדמיות ומרווחים קצת יותר קטנים בין שאר השיניים הקדמיות). לצערנו, הוא ירש את המרווחים מהוריו. האם יש משהו שניתן לעשות כדי למנוע בעתיד טיפול אורתודנטי (מניעת שימוש במוצץ?) או שאין טעם לעשות דבר עד לצמיחת השיניים ה"בוגרות", למעט חסכון לטובת האורתודנט ?
ועוד שאלה קטנה - עדיין לא צמחו לו ‏4 השיניים הטוחנות האחרונות (האחוריות ביותר). באיזה גיל זה אמור לקרות והאם לשיניים אלה תהיה השפעה על המרווחים הקיימים בין השיניים שכבר צמחו?


תשובה:
המשנן החלבי הוא משנן מרווח ואין שום אינדיקציה שגם המשנן הקבוע יהיה כזה. לשימוש במוצץ אין השפעה על רווח בשיניים עד גיל שלוש צפויות כל השיניים החלביות לבקוע ככה שיש לו עוד זמן.

המשך: מחלות וחבלות בשיני הילדים ושאלות כלליות נוספותד"ר עירית בקר - מומחית לרפואת שיניים לילדים ולטיפולים בהרדמה כללית
אתר הבית של דר' בקר


© כל הזכויות שמורות