באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

כל אחד והמשפחה שלו - על דילמות של משפחות יחידניות

למשפחות יחידניות דילמות משלהן - על העדר או נוכחות דמות אב או אם בחיי הילדים, ועל שאלות שהילדים מעלים מתוך ההתנסויות הפרטיות שלהם, עונה רות כהן, פסיכותרפיסטית.

מאת: רות כהן

המאמר מתאים לכל הגילאים


התמודדות עם העדר אב במשפחה


אני אם חד הורית מתרומת זרע לתאומים בני ארבע, בן ובת.
נושא האבהות מדובר בבית מגיל 0 ואני מקפידה לתאר את המציאות בפני הילדים בגובה העיניים ועל פי תפיסתם.
לאחרונה בני נמנע מלהפגש עם חברים מהגן לדבריו: "משום שיש להם אבא".
אני מנסה להתמודד עם הנושא ולהבהיר לשניהם כי אנחנו לא מכירים את אבא, אבל יש לנו במשפחה את סבתא ואחות בכורה מאומצת. כיצד עושים זאת?


תשובה:
אני מניחה שהתגובה של בנך מבטא תחושות רבות ומציפות שקשורות לעובדה שהוא מרגיש שלו אין משהו שלאחרים יש. יתכן והוא חש בושה, יתכן והוא חש כעס , אולי הוא שואל את עצמו האם העובדה שלילדים אחרים יש אבא ולו אין אומרת משהו לגביו - אולי לא היה ילד "מספיק טוב" וכד'. תחושות קשות שבהחלט מתאימות לאופן החשיבה של ילדים בכלל ובגילאי ארבע וחמש בפרט.
טוב עשית שהשלמת לו את התמונה וסיפרת לו על כל מה שיש, אבל חשוב להבין שמה שיש לא תמיד יכול -ברמה הרגשית- לבוא במקום ה"אין". וכרגע הוא נמצא במקום של אין ועולות לו תחושות קשות ומציפות. הפיתוי המאד מובן של כל הורה הוא לנסות להעביר את הילד במהירות רבה אל עבר ה"יש" ... אבל נדמה לי שהוא נמצא כרגע בעיצומו של תהליך שבסופו הבנה של מי הוא - ובתוך התהליך הזה יש רגשות שונים שיש לאפשר לו לבטא,לאוורר ולהשמיע .
קשה להכיל תחושות קשות של ילדים - לעתים האמירות האלה מתחברות לתחושות - לעתים סותרות - שלנו ההורים - אבל חשוב לתת לו להיות שם, לא לנסות לפתור אלא לשמוע, לאפשר לו להשמיע ורוב הסכויים הם שממקום של הבנה ותוקף לרגשות שלו הוא יצליח לקבל את מציאות חייו הייחודית ולהבין שיש כל מיני סוגים של משפחות ושלמשפחה שלו - האוהבת, החמה והמכילה יש הרבה מאד מה להציע.
הולדת אחות במשפחה חד הורית


אני אם לילד בן 6 במשפחה חד הורית. הילד נולד מקשר עם גבר נשוי ואין לו כל קשר עם אביו הביולוגי (אם כי, אנו משוחחים על כך בגלוי). כרגע אני בהריון, הפעם מתרומת זרע ואני מתלבטת כיצד לבשר על הצטרפותה העתידית של אחות קטנה למשפחה, על כל מורכבות העניין. כלומר: כיצד להבהיר לו, שבניגוד לו, אביה של התינוקת יהיה אנונימי גם עבורי וכיצד להבהיר לו, שהתינוקת תהיה רק חצי אחות?


תשובה:
הילדים שלך יגדלו יחד, שניהם ילדייך והם יגדלו כאחים - זה הופך אותם לפי "הספר שלי" לאחים לכל דבר... לדעתי, הדרך בה "נוצרו" הילדים אינה העיקר, ואינני חושבת שאת צריכה להכנס להסברים מפורטים של מי האבא של כל אחד אלא אם כן כמובן בנך שואל אותך על העניין ואז התשובה יכולה להיות פשוטה מאד - אני החלטתי שאני רוצה שהמשפחה שלנו תגדל ומאד רציתי שנוכל לגדל עוד ילד/ה שתהיה הבת/בן שלי והאח/ות שלך ".
אני חושבת שהדגש צריך להיות על הדמיון ונקודות המפגש ואת המושג - חצי אחות הייתי מוחקת מהלקסיקון... מה דעתך?

שינה משותפת


אני אם חד הורית מבחירה לבת שלוש וחצי שישנה איתי מיומה הראשון. אין לה חדר נפרד או מיטה משלה, יש לה את הצד שלה במיטה אותו היא חולקת עם בובותיה, וכן ספה קטנה נפתחת שהיא רק שלה. מאז ומתמיד זה מאוד התאים לי אך לאחרונה התחילו להפחיד אותי שאולי אני גורמת עוול לילדה שבגילה עדיין ישנה איתי, שהיא תהיה פחות עצמאית וחסרת בטחון עצמי. אתמול ביקרנו אצל חברה מהגן, הוזמנו לראות את החדר של החברה ושאלתי את בתי אם היתה רוצה שגם לה יהיה חדר משלה ומיטה משלה והיא ענתה שכן. היא לא הזכירה את הנושא מאז בשום צורה וגם אני לא.

כיצד אוכל לדעת מתי הוא הזמן הנכון עבורה לעבור לחדר משלה ומיטה משלה? האם זה נכון שהשינה המשותפת עד גיל מאוחר יכולה לפגוע בעצמאות ובבטחון העצמי שלה?


תשובה:
אני לא חושבת ששינה משותפת תפגע בבטחון העצמי שלה - אבל אני חושבת שטוב יהיה אילו תוכלי לאפשר לה את חופש הבחירה. במצב כיום אין לכל אחת מכן מקום משלכן - ואני חושבת שזה דבר חשוב , צורך של ממש - שתהיה לכל אחת ממכן האפשרות לבטא את העובדה שעל אף העובדה שאתן אוהבות וקשורות זו לזו אתן גם ישויות נפרדות.
לדעתי, גם אם היא מעדיפה בשלב הראשון לישון איתך - טוב יהיה שאם תוכלי לסדר לה פינה משלה ,עם מיטה ומקום לדברים שלה (כולל הבובות והדובים ) - כך שאם וכאשר לאחת ממכן סידור השינה הנוכחי לא יתאים - תהיה אופציה ראלית ונגישה .

רות כהן, פסיכותרפיה ויעוץ.
לפניות בקשר ליעוץ בקליניקה ניתן לפנות ל: ruthruthc@gmail.com
עקב עומס עבודה גדול, אין לרות אפשרות לענות על שאלות באמצעות הדואר האלקטרוני. ניתן ומומלץ לערוך חיפוש באתר כדי לקבל תשובות לשאלות רבות ושונות אשר נשאלו במהלך השנים.


© כל הזכויות שמורות