באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

יצירה קיצית בנושא חוף הים

ביקרנו בים, אספנו צדפים... ומה עכשיו? יוצרים!

מאת: שירלי צפלוביץ

המאמר מתאים לכל הגילאים


צדפים


איסוף צדפים - אחת הפעילויות המהנות על שפת הים.
אז אחרי שאספנו? מה נעשה איתם?

הכי פשוט - אפשר לצבוע אותם בצבעי פנדה ולהדביק על בריסטול מצוייר עם מוטיב של ים.

אפשר להכין "ים". לקחת קרטון ביצוע, לצבוע חצי כחול ולהדביק דגים שציירתם או גזרתם מעיתון. חוף - להדביק חול עליו צדפים. מפלסטלינה או מכל מני גרוטאות תוכלו להכין כיסאות, סוכת מציל, טוש, גלגל הצלה, דלי וכף וכו'. ואפשר אפילו להדביק אנשים קטנים מנייר על מקלות ארטיק קטנים או שיפודים שקיצצנו.

מסגרת לתמונה - מקרטון ביצוע או סתם קרטון של קופסא גוזרים מסגרת לפי גודל התמונה. על המסגרת מדביקים חול, צדפים אבנים קטנות. והנה מסגרת יפה לתמונה. לחילופין אפשר להשתמש במסגרת קנויה פשוטה.

מסגרת בעיטור צדפים
הקליקו על התמונה להגדלה  מסגרת בעיטור צדפים איה, גן חובה
צבענו מסגרת עץ פשוטה קנויה בצבע כחול (בגואש ספוגים שהוא מיימי יחסית ומתייבש מהר).

אחרי הייבוש הדבקנו צדפים בדבק מהיר, וכשהדבק התייבש קישטנו את הצדפים בדבק נצנצים.


עבודת חימר - הכנת כלי ושיבוץ צדפים בפנים. יש היום חומר שניתן לשרוף בתנור הביתי, קוראים לו קרמיכיף. לחילופין, אפשר לעבוד בדאס שמתייבש באויר.

את "כספיון" אתם מכירים? הוא גר בים ובסיפור הוא צופה על היבשה.... אז ניתן ליצור את הציור של הים בעזרת דבק וחול וצדפים, וכמה גלי ים בגואש... או בנייר קרפ מגולגל.

הצטברו לכם המון מגנטים של אינסטלטורים שבחיים לא תזדקקו להם? אפשר להכין מהם מגנטים יפים למקרר בשילוב צדפים.

מגנטים עם צדפים
הקליקו על התמונה להגדלה  מגנטים עם צדפים שירלי צפלוביץ
על מגנטים מסחריים הדבקנו מדבקות לבנות פשוטות. את המדבקות קישטנו בצבעי פנדה בציור או צביעה בהתאם לגילאי הילדים.

על כל מגנט הדבקנו צדף. חלק מהצדפים נצבעו גם הם בצבעי פנדה. ולבסוף קישטנו חלק מהמגנטים בדבק נצנצים.


מצדפים עם חורים ניתן להכין שרשראות, אחרי שצבענו אותם בגואש או קישטנו בדבק נצנצים ונתנו להם להתייבש. לחילופין אפשר לתלות צדף יחיד על חוט בתור תליון. מצדפים תלויים על חוטים אפשר להכין גם מובייל.

שרשרת צדפים
הקליקו על התמונה להגדלה  שרשרת צדפים שירלי צפלוביץ
מצאנו צדפים עם חורים וקישטנו אותם בדבק נצנצים (מה לעשות, הכל אצלנו עובר טיפול נצנצים). גזרנו חוט שמשון (שפגט) לאורך הרצוי.

את הצדף המרכזי קיבענו במרכז על ידי השחלה של שני קצות החוט דרך החור והשחלת שני הקצוות בלולאה שנוצרה. את שאר הצדפים השחלנו אחרי שקשרנו בחוט קשר גדול לכל צדף, כדי שלא יפלו.


חול


ציורי חול - מורחים דבק באמצעות מכחול, מפזרים חול ומנערים את שאריות החול. אפשר לערבב חול עם צבע מאכל כדי לקבל חול צבעוני (רק לתת לו להתייבש קודם).

אפשר להטביע בחול את כף היד של הילד, וליצוק לתבנית שנוצרה גבס. אחרי זמן מה הגבס מתקשה והרי לכם כף היד של הילד. אותה ניתן להדביק על משטח עץ ולצבוע, או רק לכתוב את התאריך.

הכנת "אקווריום"


מוצאים קופסת קרטון בינונית בלי מכסה (אפשר לגזור את המכסה) – בערך בגודל של מסך מחשב או מסך טלויזיה קטנה. מציבים את הקופסא על אחת הפיאות הרחבות, כשהחלק הפתוח מולנו. בצד אחד גוזרים חלון, בגודל שליש מהפאה, באמצע. צובעים את הקופסא מבפנים בצבעים של ים - כחול, טורקיז וכו. על תחתית הקופסא מורחים דבק ומפזרים חול, צדפים, אצות. גוזרים דגים מהקרטון, וצובעים אותם בצבעים צבעוניים. גוזרים מהקרטון עשבים, וצובעים בירוק. את הדגים מחברים לתקרת הקופסא באמצעות חוטי תפירה. את ה"עשב" מדביקים לקרקעית הקופסא, בעזרת קיפול קטן. מציבים את האקוריום על יד חלון, באופן שמאפשר כניסת רוח דרך החלון שבקופסא. והרי לנו אקוריום עם דגים שוחים.


קישורים מהרשת ליצירה בנושא חוף הים


רעיונות שונים ליצירה בנושא חוף הים

יצירה עם צדפים

פעמוני רוח מצדפים

יצירה בנושא יצורים החיים בים

קופסאות מקושטות בצדפים

מראה במסדרת צדפים

יצירה בנושאי יםתודה לעינת זיו על הרעיונות.

© כל הזכויות שמורות