באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

עוגות יום הולדת - טיפים כללים וקישורים

רוצים להכין עוגת יום הולדת ולא בטוחים איך להתחיל? במאמר זה תקבלו כלים ראשוניים לכל השלבים הכרוכים ההכנת עוגות - אפיה, ציפוי וקישוט.

מאת: דנה רוטמן

המאמר מתאים לכל הגילאים


העוגה עצמה
ילדים הכי אוהבים עוגת שוקולד פשוטה (יש מבחר מתכונים לעוגה כזו - חלבית ופרווה - במאגר המתכונים של הלול. אפשר גם להסתפק בתערובת עוגה מוכנה שנמכרת בסופרמרקטים.
אם אתם חוששים מאפיה או שאין לכם דרך לאפות עוגה - אפשר לרכוש בסיסי עוגה מוכנים בסופרמרקטים או בקונדיטוריות.
תבניות: לעוגות בצורות (דובון, פרפר, לב, כוכב) יש תבניות מוכנות שאפשר לרכוש בחנויות כלי בית, סופרמרקטים וחנויות למוצרי בישול ואפיה. לאחר האפיה בתבנית משחררים את העוגה ומקשטים אותה כרצונכם.
הצורות הבסיסיות הנדרשות לשם יצירת עוגות יום הולדת מיוחדות הן: ריבוע, עיגול ומלבן. מלבן אפשר לחתוך מעוגה ריבועית או להשתמש בתבנית "אינגליש קייק" וכן בעוגות מוכנות הנמכרות בחנויות.
מאד נח להשתמש בתבניות חד פעמיות אם צריך להביא את העוגה לגן או למסיבה שמתרחשת מחוץ לבית.
אפשר גם להניח את העוגה על מגש המצופה בנייר אלומיניום. כך אפשר לקשט גם מחוץ לגבולות העוגה.

הציפוי
כאמור, ילדים הכי אוהבים שוקולד, ולכן גם הקרם הכי אהוב יהיה על בסיס שוקולד.
קרם שוקולד חלבי אפשר להכין על בסיס טבלת שוקולד מריר (100 גר') וכמות זהה של שמנת לקצפת. ממיסים את שניהם ביחד עד לקבלת תערובת אחידה. מצננים ומשתמשים לקישוט העוגה.
קרם שוקולד פרווה אפשר להכין באמצעות המסה וערבוב של שוקולד מריר (100 גר') וכמות זהה של מרגרינה. הקרם מתקבל מבריק וקשיח יחסית.
קרם לבן, לציפוי עוגות בהירות ולערבוב עם צבעי מאכל אפשר להכין במספר דרכים: לרכוש או לעשות בצק סוכר - RFM (בחנויות למוצרי בישול ואפיה), להשתמש במרציפן בהיר, קצפת או ליצור קרם מפודינג וניל מעורב בקצפת. הקרמים המוכנים המצויים בשוק מבוססים בד"כ על שומנים מוקשים ואינם בריאים או טעימים במיוחד.

הקישוטים
ציפוי בצבעים שונים אפשר לקבל על ידי ערבוב הקרם הבהיר בצבעי מאכל שונים,
או לערבב קוקוס או סוכר לבן בצבעי המאכל, לקבלת ציפוי בעל מרקם (דשא, למשל).
מי שסולד מצבעי מאכל, יכול להשתמש במיצוי של ירקות ופירות שונים (סלק לקבלת צבע סגול, תה לקבלת צבע חום וכד') או להכין שתי עוגות - האחת "לראותה בלבד" עתירת צבעי מאכל, והשניה לאכילה.
את רוב הקישוטים ניתן ליצור מסוכריות שונות - סוכריות גומי, עדשים, ליקריץ, מטבעות שוקולד ומרשמלו מהווים כמעט את כל סוגי הקישוט הנדרשים.
אם צריכים להוסיף חיות או דמויות לעוגה, ניתן לקנות חלק מסוגי הדמויות בקונדיטוריות או בחנויות למוצרי אפיה. דרך קלה וזמינה יותר להשגת דמויות כאלה היא לעשות שימוש במלאי הצעצועים המצויים בבית - חיות פלסטיק, צעצועים מתוך ביצי הפתעה שאף פעם לא ידעתם למה אתם שומרים בבית או מגזרות מדפי צביעה שישופדו על קיסם.
כמעט כל צורה או דמות ניתן לעשות ממרציפן או בצק סוכר. עצים, למשל, עושים משוקולד מקופלת שצמרתו מרציפן ירוק.
אם לצורת העוגה המבוקשת קווי מתאם מסובכים, אפשר להעתיק את הדוגמא על נייר אפיה/פרגמנט, להצמיד אותו לעוגה בעזרת קיסמים ולחתוך לפיו.


ספרים

עוגות יום הולדת (חדש)
עוגות יום הולדת (ישן)
בישול עולמי - עוגות מסיבותאתרים


ריכוז ענקי של עוגות יום הולדת תוצרת בית, עם רעיונות, טיפים וקישורים.

ריכוז קישורים להכנת עוגות יום הולדת (אנגלית)

Birthday Express - עוד רעיונות לקישוט עוגות יום הולדת

Nick Jr. - עוגות יום הולדת בהשארת דמויות מסדרות הטלויזיה של ניקלודאון (כולל בוב ספוג ודורה)

Cakeworks Central - טיפים לקישוט עוגות

מתוק.נט - פורטל האפיה הישראלי

עוגות יום הולדת מעוצבות

עוד עוגות יום הולדת מעוצבות

ועוד עוגות יום הולדת מעוצבות

עוגות יום הולדת של גולשיםתודה לדבורה ולגלית+4 על העזרה בהכנת המאמר.
© כל הזכויות שמורות