באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

יום הולדת - חפש את המטמון

חיפוש מטמון הוא דרך אידאלית לחגוג יום הולדת ביתית שמפעילה את הילדים באופן אקטיבי.

מאת: שירלי צפלוביץ

המאמר מתאים לכל הגילאים


בחיפוש מטמון יש הכל - הפעלה, פרסים, סיפור שמעורר את הדמיון... והרבה ילדים עייפים ומרוצים בסוף.

חיפוש מטמון יכול להערך בפארק, בגינה הציבורית, בחצר הבית או אפילו בתוכו (במידה ואתם אמיצים מספיק). במידה והחיפוש מתבצע במקום ציבורי, צריך לחשוב על בטיחות הילדים וללוות אותם.

העקרון הוא פשוט - יש מספר תחנות, כאשר בכל תחנה מקבלים את הוראות ההגעה לתחנה הבאה, המעבר בין תחנה לתחנה, ובסוף יש "מטמון". באיזור המטמון יחכו לילדים האוכל, העוגה וטקס יום ההולדת. המטמון עצמו יכול להכיל את ההפתעות אותן לוקחים הילדים הביתה בסוף המסיבה. לחילופין הוא יכול להכיל ממתקים כמו מטבעות שוקולד.

אפשר גם לארגן לילדים תחפושות פשוטות של אבירים, פיראטים או ארכאולוגים.

דרך החיפוש צריכה להיות מותאמת לגילאי הילדים. אפשר לחלק את הילדים לקבוצות (שתים או יותר) או לתת להם להתנהל כקבוצה אחת. זה תלוי בגילאי הילדים וביכולת שיתוף הפעולה שלהם.
ילדים שכבר קוראים יכולים לקבל פתקים כתובים שיובילו אותם מתחנה לתחנה ואילו ילדי הגן יכולים לקבל פתקים מצויירים עם הוראות, או הוראות בעל פה. התחנה יכולה להכיל גם הפעלה פשוטה או שאפשר להסתפק במציאת המקום. ההוראות אמורות להיות פשוטות מספיק כדי שהילדים יוכלו להבין אותן, אבל גם לתת להם תחושת אתגר - חידה, משהו מוספת, משחקי מילים...

לחילופין אפשר לצייר לילדים מפה עם רמזים למיקום התחנות, כאשר בכל תחנה עליהם לאסוף משהו שיהיה קשור לסיפור החגיגה. אפשר גם להכין מראי דרך עם חיצים או "טביעות רגליים" מצויירות או לצלם במצלמה דיגיטלית ולהדפיס תמונות של הדברים שהם אמורים למצוא.
רעיונות למשחקי חיפוש מטמון לילדים - מהרשת


חיפוש מטמון במסיבת פיראטים (אנגלית)
רעינות לחיפוש מטמון סביב הבית (אנגלית)
חיפוש טמון, כולל הסבר איך להכין "תיבת אוצר" (אנגלית)
הורים נותנים טיפים (אנגלית)

תודה לאמא של עדו וזהר על הרעיון.
© כל הזכויות שמורות