באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

יום הולדת - מהאגדות

מי לא אוהב אגדות? רעיונות למסיבה שבה ניקח משחקי חברה מוכרים ונלביש אותם בתחפושת אגדתית. כך נהפוך סתם מסיבת יום הולדת, למסיבה קסומה.

בעריכת: דנה רוטמן

המאמר מתאים לכל הגילאים


יומולדת אגדתי (לגילאי 5 ומעלה)
על הילדים להגיע במסלול מהגמדים עד לנסיכה ולהציל אותה.
המסלול עצמו מצוייר על גבי גליון בריסטול גדול, ומורכבת ממשבצות (בסגנון משחק המונופול) - הנסיכה והגמדים מצויים בשני קצות המסלול. את הבריסטולים ניתן לתלות על הקיר.

הילדים מוכנסים לחדר יום ההולדת, ולתחילת המסלול, ושם מאופרים וחבושים בכובעים (קנויים או עשויים מבריסטול) אותם הם מקשטים בצבעים ומדבקות. מנחה/ת יום ההולדת מחופש/ת למכשף/ה. ילדת יום ההולדת מחופשת, כמובן, לנסיכה. לאחר שהילדים מולבשים הם נעמדים בתחילת המסלול ושומעים סיפור כלשהוא על נסיכה הנזקקת להצלה.

לאחר הסיפור הילדים פונים למשימות - משחקי החברה. לכל משימה ניתן וכדאי "לתפור" סיפור הקשור לנסיכה ולצרות המתרחשות לה. רעיונות למחחקי חברה, לדוגמא:
להעיף כדור צמר גפן (הראשון שמגיע לקו המסומן על הרצפה- מנצח)
באותו מסלול- להחזיק בפה כף כשעליה יש כדור פינג פונג.
להורות לילדים ללכת על קו מצויר על הרצפה בנעלי המילואים של אבא, ולקרא למשחק "חתול במגפיים"
לפוצץ בלון ע"י ישיבה עליו
לפוצץ בלון ע"י חיבוק- של זוגות
השחלת נר הקשור לחוט לתוך בקבוק בירה
זנבות- מטפחות הקשורות לכל ילד במכנס- על הילד השני להוציא לחברו את המטפחת.
2 צלחות ממתקים - הראשון שמחסל - מנצח (אפשר לסגור להם את העיניים)

8. המשימה - שחותמת את יום ההולדת- מצנח (כמו בג'ימבורי- אם אפשר להשיג כזה או כזה העשוי ממספר סדינים) נסיכת היומולדת עומדת באמצע המצנח כשכל הילדים מחזיקם אותו מסביב, מפזרים בתוך המצנח המון בלונים ומציידים את הנסיכה בסיכת תפירה- על הנסיכה לפוצץ את כל הבלונים ועל הילדים לעזור ע"י ניענוע של המצנח- כמובן, שברקע צריכה להישמע מוסיקה שמחה- עם פיצוץ הבלון האחרון- מוכרז כי הנסיכה ניצלה!

כל משימה היא בעצם משבצת במסלול- ועם כל סיום משימה- מדביקים מדבקה על המשבצת המתאימה במסלול. עם סיום המסלול- סיום המשימות - הנסיכה ניצלת.
בכל משימה יש מנצח- המנצח מקבל פרס צנוע (כמה שקלים בכפר השעשועים) הרעיון הוא מסגרת להפעלות, אין מנצח אחד, מלבד הנסיכה. כדאי להקפיד שבכל משימה ישתתפו ילדים שטרם השתתפו במשימות האחרות.

אגדות בתחנות
מספר תחנות שבכל אחת מהן פעילות הקשורה לאגדות.
1. להכין כתר למלך מלכה. (יצירה)
2. חידון מהאגדות.
3. תאטרון בובות.
4. לוטו אגדות
5. פאזל
6. הכנת כדור זהב לנסיכה/לנסיך (כדורים מעיסת נייר המצופים במדבקות זהב או בנייר אלומיניום).
ועוד - כיד הדמיון הטובה עליכם.
כדאי לחלק את הילדים למספר קבוצות, ולתחום את הפעילות בתחנות לזמן קצוב. מדי פרק זמן (עשר דקות עד רבע שעה) מחליפים תחנה בהשמע צלצול פעמון. בכל תחנה צריך מפעיל שיכוון את הילדים - זה יכול להיות גם האח הגדול.
תודה לרחלי2, חוה ושוקוצ'ינו על הסיוע בהכנת המאמר.
© כל הזכויות שמורות